Senátní petiční výbor uspořádal Kulatý stůl k „Petici vyzývající Senát Parlamentu České republiky k projednání podezření na akt velezrady prezidenta Zemana“, kterou v polovině března obdrželi od jejích organizátorů. Petici od srpna minulého roku podepsalo více než 11 tisíc občanů, kteří žádají, aby Senát projednal činy prezidenta a zvážil podání ústavní žaloby. Pro Senát je závazná každá písemná petice, pokud překročí hranici 10 tisíc podpisů. Horní komora Parlamentu je pak povinna zařadit její projednání na schůzi petičního výboru a následně pléna Senátu.
U zrodu petice stál Michal Majzner, příznivec poraženého prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. Předseda TOP 09 ve druhém kole přímé volby získal 2 241 171 hlasů, zatímco vítězný Miloš Zeman 2 717 405 hlasů. V záhlaví petičních archů, na něž bylo možné přidat svůj podpis, stojí: Petice vyzývající Senát Parlamentu České republiky k projednání podezření na akt velezrady prezidenta Zemana. Prezident Miloš Zeman svými rozporuplnými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku zadal důvodné podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele – putinského režimu než v zájmu České republiky a jejích spojenců.
Český prezident se podle petentů stává součástí obelhávání ruského lidu
Návrh ústavní žaloby uvádí tři zásadní důvody pro její podání. Prvním je soustavné šíření ruské propagandy Milošem Zemanem například pomocí výroků o „občanské válce“ na Ukrajině. Občanská válka podle petentů nezačíná odtržením části země jinou zemí a vysláním velitelů do dalšího regionu sousední země spolu se šířením válečné propagandy. Slova českého prezidenta opakovaně cituje ruská propaganda, a proto se Miloš Zeman stává součástí obelhávání ruského lidu režimem prezidenta Putina. Tím pomáhá válečné výpady ruského vedení zamlžovat. Z hlediska hodnot, z nichž naše státnost vyrůstá, je verbální podpora tyranů, diktátorů a režimů porušujících základní lidská práva a svobody podobným etickým zločinem jako tyranie sama.
Druhým závažným proviněním Miloše Zemana, které má podle petentů vést k ústavní žalobě, je skutečnost, že nerespektuje hodnotový systém, z něhož náš právní řád vyrůstá. Zejména v Číně, která je proslulá množstvím politických věznění a poprav, postihem různých názorově odlišných skupin a hnutí. Zde dal prezident republiky najevo naprosté pohrdání hodnotami, k nimž jsme se jako země již před dvaceti lety přihlásili ve Ústavě ČR. Miloš Zeman se o lidských právech nejen nezmínil a nesnažil se zlepšit situaci obětí politických perzekucí v této zemi, ale vyjádřil pohrdání vůči hodnotám lidských práv.
Zeman obětoval lidská práva za prodej několika traktorů
Třetí důvod pro podání ústavní žaloby je podle autorů petice útok Miloše Zemana na ústavní pořádek v zemi. V roce 2014 v Krnově přednesl návod, jak obejít Ústavu ČR, tak aby byla ukončena činnost jiné ústavní instituce. Opět toto není jen názor občana prezidenta, ale je to výzva nejvyššího ústavního činitele jdoucí proti ústavnímu pořádku, který on sliboval chránit. Petenti měli na mysli prezidentovo doporučení „vyhladovět“ Senát tím, že v zákonu o státním rozpočtu, který projednává pouze Poslanecká sněmovna, se do kolonky výdaje na Senát napíše nula. „Chcete-li návod, jak zrušit Senát? Tady ho máte,“ prohlásil na zaplněném náměstí v Krnově Miloš Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník