A hele: Matěj Stropnický pojednal téma Jan Palach tak, že už do kavárny nevkročí. Už mu myjou hlavu

17.01.2019 10:15 | Zprávy

Včera tomu bylo právě 50 let, co se student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach zapálil na Václavském náměstí. Byl tento čin hrdinstvím? Mnozí si myslí, že ano, o hrdinství se hovoří i v titulcích médií. Ale najdou se i tací, kteří tento názor nesdílejí, třeba právník Tomáš Tyl nebo bývalý poslanec Klán. A bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický přirovnal Palacha ke slavnému novináři.

A hele: Matěj Stropnický pojednal téma Jan Palach tak, že už do kavárny nevkročí. Už mu myjou hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg s miroslavem Kalouskem u hrobu Jana Palacha

Jedním z těch, kdo nepovažují Palachovo sebeupálení za hrdinství, je bývalý poslanec KSČM Jan Klán. „Ted by mě vážně zajímalo, co je hrdinského na tom, že se někdo upálí?“ ptá se v reakci na článek iDNES o Palachovi na Facebooku. „Lidsky je to tragédie, ale ne hrdinství. Podívejme se na to, kolik lidí dnes páchá sebevraždy jen proto, že nemají jak uživit rodinu, z nouze, bezvýchodnosti. Mám tomu všemu rozumět tak, že kdyby se dnes někdo chtěl upálit na protest proti současnému systému, režimu, který potají ničí všechny a všechno, že budou lidé dotyčného uctívat jako ikonu? Ikonu, která bojuje proti současnému bezpráví, klidně i ve světě?“ dodává další otázky „marxistický sociolog dneška“. Míní, že Palachův případ budeme moci objektivně posoudit až za dalších 50 let. „Mnohé okolnosti se prý k tomuto případu vůbec nezmiňují...“ zakončuje svůj příspěvek.

Poněkud jinak, křesťansky, k tomu přistupuje právník Tomáš Tyl. „Už i Karel Schwarzenberg píše, že to nebyla sebevražda...“ všímá si Tyl slov přední tváře TOP 09 a polemizuje s nimi. „Nevíte, kdy je nějaké další Havlovo výročí? Mně jen samo pomyšlení na upálení nedělá dobře a to masové tvrzení, že polití se benzínem a zapálení se s následkem smrti není sebevražda, to bych klidně vyměnil za další ‚měsíc Václava Havla‘, píše Tyl a dodává, že už jsou tyto měsíce tři, v říjnu narození, v listopadu zjevení zástupům a v prosinci nanebezetí. „Pořád je mi to milejší než tvrzení, že sebevražda není sebevražda,“ hodnotí právník.

Cituje z Katechismu: „Každý je odpovědný za svůj život před Bohem, který mu jej dal. On také zůstává jeho svrchovaným pánem. Život máme přijímat s vděčností a ochraňovat jej k jeho cti a ke spáse svých duší. Jsme správci, a ne vlastníky života, který nám Bůh svěřil. Nedisponujeme jím.“ A dodává k tomu: „Sorry, ale sebeupálení, ať tomu říkáme jakkoliv, žádný křesťan nemůže schvalovat. Mučedníkem je ten, kdo byl pro víru zabit, ne ten, kdo se sám zabil pro politický postoj.“ 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…