Ransdorf připomíná, že před několika lety se Evropská unie zabývala tzv. barcelonským procesem, v jehož plánu bylo stabilizovat oblast Středomoří. To vše ale údajně přišlo kvůli americké aktivitě v zemích Blízkého východu a Severní Afriky vniveč.
„Místo toho přišlo ‚arabské jaro‘, bombardování Libye, americká snaha zničit baasistický režim v Sýrii (sice tam za Háfize al-Asada nebyla demokracie, zato se tam dalo žít), rozvrácený Irák (Saddám byl sice diktátor, ale tamější lidé by se k tehdejší stabilitě rádi vrátili, tedy asi s výjimkou Kurdů). Hrátky Američanů s islamisty v rámci jejich vývozu chaosu do světa. Rozvrácený Blízký východ i Severní Afrika,“ píše Ransdorf.
Ještě před třiceti lety, v době končící studené války, by to dle europoslance bylo nemyslitelné. Dnes ale prý Američané zneužívají situace, když spoléhají na to, že jsou dostatečně daleko od krizových oblastí, zatímco EU k nim má blízko.
Evropská unie by ale dle jeho názoru měla trvat na tom, aby se Spojené státy podílely na řešení uprchlické krize a nesly alespoň část nákladů. „Ať kromě financí poskytují i příslušnou lodní kapacitu na zachycování uprchlíků a ať si je také vozí domů. Nikdo nesmí používat účelově vyvolávané humanitární katastrofy ke konkurenčnímu boji,“ tvrdí Ransdorf.
„To vše, co se děje, je totiž promyšlená snaha stáhnout Evropskou unii dolů. A ještě nás budou morálně poučovat. Američané vytvářejí jak na běžícím pásu selhavší státy, které už nejsou schopny plnit ani nejzákladnější funkce. Levice by měla přijít s iniciativou vytvořit černou listinu viníků, kteří všechnu tuhle hrůzu a marasmus mají na svědomí. A neměli bychom se zastavit před jakoukoli veličinou,“ dodává.
Uprchlické krize ve Středomoří se Ransdorf dotkl i ve svém dalším komentáři na ParlamentníchListech.cz. V něm se ohradil proti nařčení, že v Evropském parlamentu hlasoval pro kvóty na rozdělování uprchlíků mezi členské země EU.
„V mailech jsem byl několikrát nařčen, že jsem hlasoval pro přijetí kvót, dokonce jsem byl obviněn z přijetí úplatku, abych hlasoval pro jejich přijetí. Ostře se ohrazuji, protože se jedná o lživá tvrzení, a vyjadřuji podiv nad tím, že kritici nejsou schopni či ochotni si hlasování ověřit,“ odvrátil Ransdorf nařčení.
Plné znění komentářů ZDE a ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš