A tohle o těch strojích víte? Americké stíhačky: Jsou tu pochybnosti

21.07.2022 13:46 | Komentář

Vláda v tomto týdnu rozhodla, že české vojenské letectvo by mělo být v budoucnu vyzbrojeno americkými bojovými letouny F-35 Lightning. Ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o jejich pořízení, které by mělo trvat do října příštího roku. Pokud by se dohody nepodařilo dosáhnout, mohou být další způsoby řešení. Web dfens-cz.com se zaměřil na finanční stránku nákupu letounů. A výsledky jsou zajímavé.

A tohle o těch strojích víte? Americké stíhačky: Jsou tu pochybnosti
Foto: pixabay.com
Popisek: Stíhací letoun, ilustrační foto

Letouny F-35 by měly nahradit švédské gripeny, na jejichž využívání má Česká republika smlouvu do roku 2027. V plánu je nakoupit 24 nových letadel, hodnota této zakázky bude ve výši desítek miliard korun, zřejmě tak půjde o nejdražší armádní nákup moderní historie. Web dfens-cz.com ve svém článku: „Ceny stíhacích letounů – historie, metodiky, účetní triky a náklady F-35 pro ČR“, upozorňuje na fakt, že jde o nejdražší variantu ze všech možností.  
 
„To nejdůležitější není vidět – provoz stíhačky za celou její životnost totiž stojí výrazně více než samotné pořizovací náklady. Je to stejné jako v případě auta, které byste kupovali na 20 let. Samotná stíhačka F-35 tak nyní vykazuje jednotkovou cenu 78 milionů dolarů, ale cena za letovou hodinu stojí nyní více než 36 000 dolarů a plánovaná životnost draku je 8000 letových hodin. Jednoduchou matematikou dojdeme k výsledku, že pořizovací náklady v tomto případě tvoří jen 20 procent celkových nákladů za pořízení a provoz stroje. V lepším případě. A právě cena za letovou hodinu je to, co činí z F-35 likvidačně drahou variantu a pro chudší letectva skluzavku do insolvence, zcela bez ohledu na oficiálně udávanou jednotkovou cenu,“ píše web. 
 
Původní plány přitom hovořily o tom, že stíhačka F-35 by měla stát zhruba 40–50 milionů dolarů. Přesnou cenu je prý však problém zjistit. „Jediný způsob, jak ji zjistit, jsou kontrakty Pentagonu na přikoupení dalších letounů určitého typu. Problém je, že tyto kontrakty nezahrnují celý letoun, ale jen připravený drak – bez motorů a radaru, bez kanonu a kdo ví bez čeho dalšího ještě,“ píše dfens-cz.com.
 
„Mimo to, jak chcete spočítat cenu za jeden letoun série, když i dva letouny v téže sérii mohou být vybavovány motory a radary vysoutěženými v několika samostatných dodávkách s naprosto rozdílnou cenou za kus?“ dodává. 
 
Podle Jana Mrcasika, který je autorem zmíněného textu, mají navíc stíhačky dvakrát dražší provoz, než ostatní typy. F-35 také potřebuje dvojnásobek servisního personálu než stíhačky 4. či 4,5. generace.
 
„Na obsluhu a provoz F-16 stačil kontingent 60 mužů, avšak na F-35 je jich potřeba 150. Přitom když se podíváte na strukturu výdajů AČR, naprosto dominantní výdaj jsou v běžných letech náklady na personál,“ dodává Mrcasik.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …