Erdoganovo pobouření bylo reakcí na rezoluci německého Bundestagu týkající se násilné relokace Arménů z Osmanské říše v roce 1915. Podle nově přijaté rezoluce se jednalo o „genocidu“.
Erdogan v neděli vystoupil při příležitosti promoce studentů istanbulské Sebahattin Zaim univerzity. „Německo! Znovu to opakuji, nejprve se zaměř na holocaust a také na to, jak jste zmasakrovali sto tisíc Namibijců v Namibii, na to byste se měli v Německu soustředit,“ uvedl turecký prezident.
Namibijský masakr je považován za jednu z prvních genocid minulého století, v rámci které byli cíleně likvidováni lidé z kmenů Heroro a Nama v jihozápadní Africe, v té době německém impériu.
Erdogan zdůraznil, že „Německo je úplně tou poslední zemí, která by měla rozhodovat o tom, co je a co není genocida“.
„Naše dějiny nejsou historií masakrů. Naše dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi a Německem velký rozdíl,“ uvedl prezident.
V současné době žije v Turecku na sto tisíc Arménů, zmínil Erdogan. „Polovina z nich jsou turečtí občané, druhá polovina turecké občanství nemá. Přesto jsme je nikdy nikam nevyháněli. Naopak, v současné době k nám mnoho hostů z Arménie přichází,“ vysvětlil prezident Turecka. „Jestliže bychom byli zemí, která je vůči Arménii nepřátelská, poslali bychom tyto lidi obratem zpět,“ dodal.
Erdogan se vyjádřil i k obvinění, že turecká vláda zabavuje nebo zapaluje arménské kostely. „Naopak, předáváme kostely arménským nadacím,“ zmínil. Dodal, že bohatství západních metropolí pochází z tvrdé práce milionů Afričanů.
„Když se dnes pečlivě zahledíme na hlavní města v západní Evropě, uvidíme utrpení milionů Afričanů. Pod elegantní fasádou Berlína, Paříže nebo Bruselu je možné zahlédnout životy, krev, utrpení a sedřené lokty Afričanů,“ zmínil prezident.
Podle oficiálního stanoviska turecké vlády došlo k mnohonásobným úmrtím na arménské straně poté, co se tato část populace Osmanské říše za první světové války postavila na stranu Ruska a vzepřela se osmanským autoritám. Během následného vystěhování pak mělo dojít k mnohým úmrtím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib