Pro dosavadní eurokomisařku Jourovou by premiér podle svých slov viděl významnější post v nové Evropské komisi, která bude sestavena po volbách. Aktuálně je eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti mužů a žen. „Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici,“ řekl Babiš s tím, že za nejzajímavější považuje například agendu vnitřního trhu Evropské unie.
Na sněmu také oznámil, že hnutí ANO povede do eurovoleb Dita Charanzová. „Velmi si toho vážím, beru to s pokorou a jako ocenění své dosavadní práce v Evropském parlamentu,“ uvedla Charanzová, podle které by se Evropská unie měla vrátit k původnímu poslání, kterým bylo zajistit mír, bezpečnost a podmínky pro prosperitu.
„EU prošla za posledních několik let řadou zatěžkávacích zkoušek,“ řekla Charanzová. Jmenovala například dluhovou krizi v Řecku, migrační vlnu, kde podle ní EU selhala, a aktuálně brexit, který podle ní lomcuje s britskou ekonomikou. Podobná situace by podle ní pro českou ekonomiku mohla být tvrdou ranou. Poznamenala také, že Češi patří k největším euroskeptikům. „Jen 39 procent z nás považuje členství v Evropské unii za pozitivní. Není to ale chyba lidí, že nevidí přidanou hodnotu Evropské unie, výhody, které nám plynou z členství,“ řekla. Podle ní je třeba názorům občanů naslouchat.
„Unie by se měla vrátit ke svým kořenům,“ míní Charanzová. Znovu nastolenou výzvou je podle ní otázka bezpečnosti, která vyvstala s migrační krizí, vlnou teroristických útoků i s rozvojem technologií. „Společným úsilím musíme zastavit pašeráky lidí, zrychlit azylové řízení a navracení migrantů. Kdo azyl nedostane, musí z Evropské unie odjet. Zabývat se musíme společně ale i kybernetickými hrozbami, lepší ochranou kritické infrastruktury,“ poznamenala.
Česko podle Charanzové čeká tvrdé vyjednávání o víceletém evropském rozpočtu. „Jde o jednu z nejdůležitějších legislativ, která bude mít přímý dopad na Českou republiku. Hlavním cílem je, abychom si mohli určovat u nás, kam chceme prostředky směřovat,“ uvedla.
Důležité podle ní je, aby kromě financí na bezpečnost byl dostatek peněz na financování projektů ze strukturálních fondů a na investice do životního prostředí, vzdělávání, výzkumu a inovací.
Na vnitřním trhu EU je podle Charanzové nutné bojovat proti zavádění protekcionistických opatření ze strany některých členských států. Jmenovala například omezení pro firmy, které vysílají své pracovníky, odborníky a řemeslníky do ostatních zemí. Unii ale na závěr popsala jako skvělý, světově unikátní projekt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab