Achillova pata Evropy. Itálie čelí tisícovkám migrantů denně a takto jí z Bruselu ještě nadávají

29.06.2017 20:21 | Zprávy

V souvislosti s neschopností Itálie zvládnout migrační krizi oslovila Judy Dempseyová z vlivného think-tanku Carnegie Europe několik expertů s otázkou, jestli je právě Itálie „Achillovou patou Evropy“. Většina z nich se shoduje na tom, že tomu tak skutečně je.

Achillova pata Evropy. Itálie čelí tisícovkám migrantů denně a takto jí z Bruselu ještě nadávají
Foto: Dobber Blog
Popisek: Památník italského krále Viktora Emanuela II.

Kolega Dempseyové z Carnegie Europe Stefan Lehne je přesvědčen, že pokud se jedná o zvládnutí migrační krize, je možné Itálii označit za slabé místo Evropy. „Stovky migrantů z Afriky , kteří směřují z Libye k Itálii, představují nejviditelnější tok migrantů v rámci Evropy. Itálie se cítí osamocena a ponechána ostatními evropskými partnery ponechána svému osudu. Ti si stěžují, že země umožňuje migrantům dostat se do dalších zemí a porušuje tím pravidla.“

V konečném důsledku tak dle Lehneho klesá důvěra Italů v EU. „Itálie bude vzhledem ke své geografické poloze vždy vstupní branou do Evropy. Pokud má být zachráněn schengenský prostor a volný pohyb osob jako takový, měla by Evropská unie za migrační krizi převzít kolektivní odpovědnost a nenechávat to pouze na Itálii,“ soudí Lehne. Podle ředitelky Aspen Institutu pro Evropu Marty Dassù zůstává Itálie slabým článkem kontinentu minimálně do příštích voleb.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Také Dassù zdůrazňuje roli Itálie při zvládání migrační krize a obává se i toho, kdo převezme politické otěže v zemi po volbách. „Vzhledem k neúspěšnému referendu někdejšího premiéra Mattea Renziho mohou po volbách vládu sestavovat euroskeptici. Zemi navíc dlouhodobě sužují znatelné obtíže i v oblasti bankovního sektoru. Na druhou stranu je z mého pohledu rozdíl mezi označením za Achillovu patu a za slabý článek. Reformy probíhají složitě i v jiných evropských státech.“

Francesco Papadia z bruselského think-tanku Bruegel má naopak jasno a označení za Achillovu patu podle jeho názoru k Itálii sedí. „Německo zůstává mezi velkými zeměmi baštou jistoty a stability, zvedá se i Španělsko a po volbách se otevírají nové možnosti také Francii. Ovšem Itálie stále vykazuje jen průměrný hospodářský růst a čelí nejisté politické budoucnosti. Itálie opět naráží na své limity. Je to skvělá a perspektivní země, ale bohužel se špatným vedením,“ soudí Papadia.

Ne všichni oslovení experti jsou při posuzování Itálie natolik „přísní“. Ale shodují se na tom, že dlouhotrvající bankovní krize a politická nestabilita nevěští pro zemi příliš světlou budoucnost. Třetí největší ekonomika EU není stále schopna nastartovat na vyšší rychlostní stupeň a migrační krize je dalším z vážných problémů, který neradostnou situaci ještě více komplikuje. Minimálně migrační krizi a ochranu hranic EU Itálie (stejně jako například Řecko) očividně není schopna zvládnout. Míč je tedy na straně Bruselu a ostatních členských států EU.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…