Afghánistán sedmnáct let po útoku Američanů: Otřesné svědectví bývalého prezidenta

15.06.2018 19:46 | Zprávy

Od začátku války v Afghánistánu letos uplynulo sedmnáct let a podle mnohých ještě není zdaleka u konce. K současné situaci v zemi promlouvá prostřednictvím rozhovoru pro německý magazín Spiegel někdejší prezident Hámid Karzaj.

Afghánistán sedmnáct let po útoku Američanů: Otřesné svědectví bývalého prezidenta
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

Západem podporovaný Karzaj přiznává, že válka v Afghánistánu z pohledu domácích i zahraničních demokratických sil v zemi nedopadla zrovna nejúspěšněji. „Těsně po 11. září 2001 se přitom vše vyvíjelo správným směrem. Afghánistán byl osvobozen od vlivu Tálibánu, ženy získaly zpátky svá práva a v naši zemi začaly být budovány demokratické instituce. Ale pokud jde o splnění základního cíle, tedy porážka terorismu a extremismu, tam jsme selhali na celé čáře.“

„Bylo zmařeno mnoho lidských životů a teroristé od té doby stále posilovali. Nyní v Afghánistánu působí Islámský stát. Jak máme něco takového vysvětlit afghánskému lidu? Americkému lidu? Němcům či našim blízkým sousedům? Jak je možné, že po těch všech obětech a vynaložených financích jsme nedosáhli na prakticky žádný pozitivní výsledek?“ zoufá si Karzaj, který je přesvědčen, že konflikt v zemi je možné vyřešit pouze mírovými prostředky.

Podle Karzaje musí být do výsledného kompromisního řešení zapojeny všechny složky národa. A to včetně Tálibánu. „Všichni hlavní hráči se musí setkat u kulatého stolu a uzavřít novou mírovou smlouvu. Jedním z důvodů počátečních úspěchů byla právě dobře fungující spolupráce. Tu však bohužel dnes vystřídalo podezírání ostatních z toho nejhoršího a vzájemné soupeření. Přestože většina násilí k nám přišla z Pákistánu, Američané tuto zemi finančně podporovali.“

„Pákistán se stal oficiálním spojencem Západu. Američané tak podporují někoho, kdo zabíjí naše i jejich vojáky a v neposlední řadě nevinné civilisty. Nikdy jsme takový přístup nemohli pochopit a právě toto bylo hlavním důvodem neshod se Spojenými státy. Američané provádějí po celé naší zemi vojenské operace, v jejichž důsledků dochází k destrukci a zabíjení. Nechceme, aby šli Američané s Pákistánem do konfliktu, ale musí k této zemi najít o poznání vyváženější vztah.“

Karzaj nevyloučil, že by se mohl již potřetí ucházet o prezidentský úřad a zároveň naznačil, že jeho kritika Spojených států nevylučuje případnou užší spolupráci. „Dovedu si představit spolupráci prakticky s jakoukoli americkou vládou. Mé odlišné názory od těch amerických nijak nesouvisí s ideologií a nejsou založeny na nějakých osobních sporech. Dívám se pouze jinak na způsob, jakým Američané u nás vedli válku. Podle mě šlo od začátku o chybnou strategii.“

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vylhaný rozpočet.“ Zbystřit by měli podnikatelé. Ekonom Pikora rozebral, co vláda zplodila

19:19 „Vylhaný rozpočet.“ Zbystřit by měli podnikatelé. Ekonom Pikora rozebral, co vláda zplodila

Sněmovna v úterý schválila návrh státního rozpočtu pro rok 2025 z dílny ministra Zbyňka Stanjury. Ro…