Jaroslava Štefce vůbec nepřekvapilo přebírání afghánského území Tálibánem ani rychlost, s jakou tak činí: „Absolutně ne, protože bylo naprosto jasné, že takzvaná vládní moc v Afghánistánu, která byla naprosto uměle vytvořená, ztratí velmi rychle dech s okamžikem, kdy odejdou takzvaní spojenci, kteří je drželi nad vodou jak ekonomicky, tak politicky a mocensky a v podstatě hrozbou vojenské síly,“ uvedl. Ačkoliv se američtí a spojenečtí vojáci snažili pomoci s výcvikem tamní armády a bezpečnostních složek, aby se dokázali Tálibánu a případným nebezpečím ubránit, přesto se jim to nedaří. Podle analytika se ukazuje stará známá pravda. „Z Afghánistánu se v podstatě nedá jakýmkoliv způsobem vytvořit něco, co by mělo řád, který odpovídá našemu vidění v Evropě nebo vidění Američanů. Tamní systém funguje naprosto jinak a Tálibové samozřejmě velmi přivítají vycvičené vojáky a jejich výzbroj, která byla původně deklarativně určena pro vládní armádu,“ upozornil Štefec.
Podle něj se už dlouhodobě vedla jednání, jak rychlý bude ústup afghánských vojáků, a jejich přebíhání k Tálibánu tomu nasvědčuje. „Jednání se vedla o podpoře takzvané vlády Tálibu, ale ten pojem vláda Tálibu je velmi ošidný, protože vůbec neodpovídá centrální vládě v našem pojetí nebo nějaké vládě, kterou si představoval Západ nebo Spojené státy pod pojmem demokratická vláda v Afghánistánu. To nefungovalo a nikdy to fungovat nebude,“ řekl jasně bezpečnostní expert.
Čína přebírá vliv
Spojené státy začaly s misí v Afghánistánu po útocích 11. září 2001 a jako jeden z důvodů uváděli zabránění tomu, aby do Ameriky a Evropy proudili teroristé ze Středního východu. Štefec se obává, že to stále hrozí, avšak upozornil, že Afghánistán nezůstává „sám“, protože zde existuje obrovský vliv Číny, která byla v zemi už v době, kdy fungovaly takzvané spojenecké jednotky. „A to jejich fungování vlastně Čínu jen posílilo, protože Čína de facto spolupracovala jak s takzvanou oficiální vládou, tak s Tálibánem. A dnes naprostá většina kmenových náčelníků a té party -– to, čemu se říká vláda Tálibán – velice úspěšně komunikuje s čínskými obchodníky, s Čínou na politické i ekonomické úrovni a mají z toho velice dobrý profit,“ sdělil s tím, že čínská velmoc má velký zájem získat v této oblasti vliv už proto, že chrání sama sebe. Pokud bude totiž Tálibán působit – jako dosud – proti silám, které jsou nakloněny Islámskému státu, tak zároveň brání expanzi radikálů právě do oblastí, kde má Čína své zájmy, a pochopitelně to vyhovuje jak Číně, tak Afghánistánu, Tálibánu a obyvatelům. O tom, že je Tálibán v podstatě protivníkem Islámského státu, se ale prý jen velmi málo ví nebo mluví.
Čína však podle Štefce dokáže určitých změn v Afghánistánu dosáhnout. V první řadě očekává, že začne reálně uplatňovat politiku, jež se nepodařila ani jedné z velmocí, které do Afghánistánu kdy vstoupily – ani Britům, ani tehdejšímu Sovětskému svazu, ani Spojeným státům a jejich spojencům v rámci velkého množství misí pod různými názvy od roku 2002. „Předpokládám, že Čína bude komunikovat na úrovni reálné spolupráce a nebude tam posílat armádu. Číňané mají čtyři tisíce let zkušeností s reálnou politikou, s diplomacií a jednáním s podobnými kmeny a domorodými skupinami, které kdysi dávno na území Číny útočily. A vždy se tam buď pohltily, nebo si na Číně vylámaly zuby. Ale nikdy Čínu nedokázaly vychýlit natolik, aby se rozpadla nebo aby se stala něčím jiným, než v reálu je,“ upozornil Štefec na historické souvislosti.
Číňané si dokážou poradit na rozdíl od jiných mocností. Mají zkušenosti
„Já bych řekl, že Čína dneška bez ohledu na tvrzení, jaká v ní panuje komunistická diktatura, je daleko kosmopolitnější než celé Spojené státy. Oni si s nimi prostě dokážou poradit, vědí jak. Mají historické zkušenosti, které chybějí jak Americe, tak především evropským státům,“ podotkl k tomu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová