„Škola obdržela nabídku sekretariátu KDU-ČSL k setkání s M. Weberem jakožto vysokým představitelem EU. Témata vybírá škola. Pravděpodobně to budou: budoucnost EU po odchodu Británie, evropské hodnoty a jejich prosazování, možnosti mladých lidí v EU apod.; počítá se s dotazy žáků,“ sdělil ParlamentnímListům.cz k besedě Šojdrové se studenty ředitel Arcibiskupského gymnázia Richard Mašek.
Přednášku podle Maška škola chápe jako „setkání žáků s odborníky z praxe v rámci výuky povinných předmětů, realizované podle osnov“. Cílem přednášky je podle Maška „připomenutí či seznámení s významem a smyslem EU pro Evropu a Českou republiku“. Přednáška i následná diskuze proběhnou v anglickém jazyce.
Akce se nelíbí jedné z matek studentů na gymnáziu Alici Tomkové, podle níž se jedná o politickou agitaci související s blížícím se termínem evropských voleb. Podle Tomkové s tím souvisí i to, že je přednáška a následná diskuze určena jen pro studenty dvou posledních ročníků vyššího gymnázia (septim a oktáv) tedy teoreticky prvovoliče.
Politické agitace ve školách jsou přitom v rozporu s paragrafem 32 školského zákona. „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace,“ uvádí zákon.
Budou prezentovány lidovecké postoje?
„Pokud budou prezentovány lidovecké postoje, půjde o významnou informaci z důvodu silného zastoupení těchto názorů v Evropském parlamentu,“ sdělil ředitel Mašek k otázce, zda se nedomnívá, že se jedná o politickou agitaci. Sám se dle svých slov domnívá, že škola školský zákon dodržuje a beseda s Weberem a Šojdrovou zákonnou normu nepřekračuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž