Akademie věd uspořádala mezinárodní konferenci o šíitském Islámu

14.05.2019 17:44 | Zprávy

V Akademii věd České republiky se uskutečnila v úterý 14. května diskuse věnovaná šíitskému islámu a výzvám současnosti. Akci pořádal Ústav studií Středního východu na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni společně s Centrem globálních studií Institutu filozofie České akademie věd.

Akademie věd uspořádala mezinárodní konferenci o šíitském Islámu
Foto: JK
Popisek: V Akademii věd České republiky proběhla konference na téma Šíitského Islámu

Konference se kromě akademiků, odborníků na islám zúčastnil například i diplomat Elaaf R. Hadi z irácké ambasády v Praze.

Zúčastnili se i jeden z předních západních odborníků na islám, Rob Gleave z univerzity v Exeteru, nebo islámští učenci Fir Hussein Ali a Hussain Bassim Abdulameer z Islámské univerzity v Karbala.

Příspěvek přednesla i Zora Hesová z Centra globálních studií Akadamie věd, a to pod názvem „Paradoxy sekularity a náboženství v západním vnímání současného íránského myšlení“. Podle prezentace Hesové se současný Írán nachází na „intelektuální křižovatce“. V zemi je podle akademičky intelektuální a náboženský pluralismus, a to navzdory nadvládě oficiální náboženské ideologie (Írán je oficiálně islámskou republikou). Pluralistní a reformistické názorové pozice jsou podle ní rovněž časté i mezi výše postavenými íránskými kleriky. Rovněž se na tato témata vedou diskuse v akademickém i veřejném prostoru, na rozdíl od zemí, ve kterých převládá sunnitská odnož islámu.

Během příspěvků došlo i na lehce ožehavější témata. Akademik Nassr Mohammed Ali z univerzity al-Nahrain v Bagdádu svou přednášku pojmenoval „Proč se Irák nemůže povznést nad etnosektářství“ (Why Irag Cannot Rising Above Ethno-Sectarianism).

Nassr Mohammed Ali ve své přednášce naznačil, že to, jak je nastaven irácký ústavní pořádek, nahrává etnickému a sektářskému štěpení a konfliktům. Toto by se podle akademika mělo dotýkat dokonce i volebního systému v zemi.

Toto téma rezonovalo i v diskusi po skončení přednáškového bloku Nassra Mohammeda Aliho a Zory Hesové.

„V Iráku máme svobodu volby, můžeme volit lépe,“ obrátil se na Nassra jeden z přítomných, rovněž Iráčan, s tím, že on se v Iráku voleb účastní. „Máme demokratický systém, ale nemáme demokratickou kulturu,“ poznamenal muž. „Problém je v kultuře lidí, a nikoliv v daném systému,“ doplnil Iráčan.

Akademik Nassr ovšem muži oponoval. Podle svých slov se neúčastní žádných iráckých voleb. Jelikož volby v Iráku podle něj podporují etnosektářství v zemi, přičemž hovořil o „etnosektářských politických stranách“ a „kmenových vůdcích“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…