Aktivisté vyhráli, soud přikázal zastavit oteplování. Už je z toho klacek na ODS

15.06.2022 20:00 | Zprávy

Ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy zasáhla do práv spolku Klimatická žaloba ČR a dalších žalobců tím, že nestanovila konkrétní zmírňující opatření k dostatečnému snižování skleníkových emisí. Dnes tak rozhodl pražský městský soud. Ministerstva podle něj nesmějí v porušování práv žalobců dále pokračovat. A pirátský europoslanec Peksa už tuto žalobu použil na ODS.

Aktivisté vyhráli, soud přikázal zastavit oteplování. Už je z toho klacek na ODS
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

Cílem žaloby bylo podle spolku přimět úřady k řešení klimatické krize. Dnešní rozsudek je pravomocný, ministerstva ale mohou podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že úřad počká na doručení rozsudku včetně odůvodnění, teprve poté se bude moci vyjádřit. 

„Městský soud v Praze právě vyhověl požadavku Klimatická žaloba a určil, že v současnosti přijatá opatření na snižování emisí jsou nedostatečná a postup ministerstev vůči změně klimatu je nezákonný,“ poznamenal na Twitteru Tomáš Jungwirth z think tanku AMO_klima.

„Ministerstvům soud nařídil přijmout dodatečná opatření, aby bylo dosaženo snížení emisí alespoň o 55 % do roku 2030. To znamená zásadní revizi strategických dokumentů včetně Státní energetické koncepce, Politiky ochrany klimatu či Národního energeticko-klimatického plánu,“ dodal Jungwirth.

„Co se týče adaptace na změnu klimatu, tak soud shledal, že není právní rámec, který by Česku přikazoval přijímat konkrétní opatření, a že současná opatření jsou z právního hlediska dostatečná,“ míní Jungwirth. „Státní správa bude muset spolku uhradit náklady řízení,“ zmínil.

Podle soudu je zásah ministerstev do práv žalobců nezákonný. „Žalovaným (ministerstvům) se zakazuje pokračovat v porušování práv žalobců nestanovením konkrétních mitigačních opatření vedoucích ke snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovní v roce 1990,“ konstatovala soudkyně Karla Cháberová. Limit snížení emisí vychází z evropského nařízení.

Soudkyně uvedla, že globální oteplování ovlivňuje životní prostředí, které je chráněno Listinou základních práv a svobod. Žalovaná ministerstva podle ní mají povinnost životní prostředí chránit a jsou povinna omezovat emise skleníkových plynů tak, aby docílila snížení. „Musí mít plán přesných a úplných mitigačních opatření směřujících k redukčnímu cíli a soud má za to, že plán opatření obsažený v politice ochrany klimatu není dostatečný,“ řekla Cháberová. Z vyhodnocení politiky podle ní navíc vyplynulo, že současná opatření ke snížení emisí do roku 2030 nepovedou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …