Aktivisté z Den(n)íku N

28.06.2021 18:05 | Komentář

Na naší mediální scéně už tři roky působí subjekt zvaný Deník N. Za dobu své existence se vyprofiloval jako jednoznačně politicky orientovaný (proti dnešní vládní koalici a proti prezidentu Zemanovi) a pomáhá naplno provozovat to, čemu sami tito lidí říkají „rozdělování společnosti“. Jednoduše řečeno, jak praví staré přísloví, zloděj křičí: chyťte zloděje!

Aktivisté z Den(n)íku N
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Původní „mateřská platfoma Deníku N vznikla na Slovensku koncem roku 2014, kdy někteří novináři, kteří nesouhlasili se vstupem finanční skupiny Penta do vlastnické struktury vydavatelství Petit Press (vydavatel deníku SME), odešli ze SME a přišli s Denníkem N, původně jako platformě ryze webové, později i tištěné. 
 
Zajímavé je podívat se na ekonomiku Denníku N. Od počátku roku 2015 až do půli roku 2017 vykazují ztrátu (až ve stovkách tisíc Eur). Vedle toho se pyšní tím, že Denník N získal grant za projekt vzdělávacích příruček pro středné školy a dalších několik grantů od Googlu opět v řádu stovek tisíc Eur. Omluvte drobnou ironii: Tomu se tedy říká nezávislá žurnalistika.
 
Vydavatelem Denníku N je společnost N Press s.r.o., která má základní jmění 5 tisíc Eur. Jedním ze dvou největších spoluvlastníků této s.r.o. je společnost Denník N, a.s. se základním jměním 26.100 Eur. Akcie jsou na jméno, čili z obchodního rejstříku se konkrétní akcionáře nedozvíme. Co je možná vůbec nejzajímavější, hned na počátku vstoupili do N Press s.r.o. investoři z firmy Eset, a to částkou ve výši 1,2 mil Eur, za což získali 51 procent většinu akcií. To je k vážnému zamyšlení: Projekt, který (i při dnešní vydavatelské situaci) zdaleka neslibuje brzké navrácení nákladů, tváří se jako vydavatelský underground, jakýsi mediální Jánošík, a hned do vínku obdrží částku ve výši (převedeno na koruny) cca 30 milionů. To nemůže být náhoda. Někdo tu něco sleduje, a výše nákladů a čtenost média to asi nebude.
 
V roce 2018 byla vytvořena česká obdoba, Deník N. Deník N je vlastněn ze dvou třetin českou nadací Independent Press a z jedné třetiny slovenským Denníkem N, resp. jeho vydávající společností Denník N a.s. Většinový podíl 66,6 % akcií společnosti N media, která vydává toto médium, drží prostřednictvím společnosti Independent Press osm investorů. Vedle majitelů nakladatelské skupiny Albatros manželů Silke a Jaroslava Horákových jde o podnikatele Martina Vohánku, finančníky Libora Winklera, Jana Žůrka, Ondřeje Fryce a byznysmany Martina Hájka a Libora Malého. Ke každému z těch jmen najdeme ve veřejných zdrojích zajímavé informace. Příkladně Jan Žůrek byl řadu let ve vedení KPMG Česká republika. Je prezidentem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (kde stojí v řadě se zástupci takových firem jako Innogy – RWE, Škoda Auto, ČEZ atd.). Zbývající třetina patří prostřednictvím slovenského Denníku N většinově zakladatelům tamní antivirové společnosti ESET.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …