Zástupci koalice dnes výsledky představili na tiskové konferenci. Zdůraznili, že nechtějí nikomu radit, jak má volit. Koalici pro manželství tvoří organizace na ochranu práv leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) a lidských práv.
Gayové a lesby mohou v Česku uzavírat registrované partnerství od července 2006. Do manželství dvojice žen či mužů vstupovat nemohou. Registrované páry nemohou ani adoptovat děti. Novelu, která měla umožnit takzvané přiosvojení – tedy osvojení biologického potomka partnera či partnerky, zákonodárci v tomto volebním období neprojednali. „Rozhodli jsme se stranám udělit vysvědčení. Přišlo nám to jako nejjednodušší hodnocení. Je to velmi rozmanitá třída,“ řekla k výsledkům Adéla Horáková z Platformy pro pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).
Jedničku dostali Zelení, pětku lidovci
Aktivisté vybrali strany, které měly v červnovém průzkumu více než dvouprocentní podporu. Sledovali tři kritéria. Zaměřili se na to, jak poslanci a poslankyně hlasovali v tomto volebním období o zařazení novely o registrovaném partnerství do programu dolní komory. Porovnávali i programové dokumenty a oslovili také krajské lídry. Chtěli odpověď na to, zda jsou pro manželství pro všechny a pro přiosvojení.
Jedničku dostali Zelení, pětku lidovci, ODS, TOP 09, SPD a Svobodní. Dvojku mají Piráti, dvě minus pak ANO. Trojku si vysloužili Starostové a nezávislí (STAN), tři minus ČSSD. Se čtyřkou skončili komunisté. Podle aktivistů mohou některé stranické výsledky voliče nepříjemně překvapit, podle Horákové jsou totiž mnohem liberálnější než jejich strana.
Výsledky aktivisté zveřejnili na stránkách kampaně za manželství pro všechny Jsme fér. V říjnu chtějí odstartovat předvolební osvětovou akci, která má upozornit na možnost kroužkování. Na portrétech se objeví matka gaye, potomci dvou matek, evangelický farář či manželský pár se třemi dětmi. „Doufáme, že tyto dva nástroje pomohou voličům, které zajímá situace gay a lesbických párů a rodin. Nejsou to jen gayové a lesby, jsou to i jejich rodiče, přátelé. Naši kampaň zaměřujeme na půl milionu lidí, to není zanedbatelné číslo,“ řekl Czeslaw Walek z Prague Pride.
Do manželství mohou vstupovat homosexuálové třeba v USA, Kanadě, Francii, Belgii, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Argentině, Brazílii či skandinávských státech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp