Polská vláda je znovu pod palbou Evropské komise. Především kvůli reformě justice, kterou připravila vládní strana Právo a spravedlnost, se z Bruselu ozývá, že v Polsku hrozí narušení vlády práva. Médiím to oznámil nizozemský politik Frans Timmermans, první místopředseda Junckerovy Evropské komise a komisař pro lepší regulaci, institucionální vztahy, vládu práva a chartu základních práv Frans Timmermans oznámil, že v Polsku hrozí narušení vlády práva.
„Komise se proto obrátila na ostatní členské země EU, aby v souladu s článkem sedm Lisabonské smlouvy posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení,“ napsala ČT. Podle Timmermanse jde o další pokus vedení dialogu s polskou vládou. Kabinet Mateusze Morawieckého má teď tři měsíce na to, aby obavy Evropké komise rozptýlil.
Pokud tak neučiní, může vše skončit tím, že budou Polsku v EU pozastavena hlasovací práva. To by se však mohlo stát jen se souhlasem ostatních členů EU a maďarský premiér Viktor Orbán přislíbil Polsku, že něco podobného nepřipustí.
Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki navíc tvrdí, že změny v justici jsou nezbytné.
Server polského deníku Gazeta Wyborcza k tomu dodává, že rozhodnutí o zahájení řízení s Polskem přijala Evropská komise před několika dny, ale její předseda Jean-Claude Juncker otálel s finálním krokem proti Polsku. Doufal zřejmě, že jednání s novým polským premiérem napomohou k vyřešení situace. Jenže se tak nestalo. Juncker prý do Varšavy vysílal signály, že je připraven k dialogu, ale u polského premiéra i jeho ministrů údajně narážel na zeď mlčení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp