Nová moderní budova Národní technické knihovny (NTK) s řadou moderních technických a architektonických prvků byla slavnostně otevřena před téměř deseti lety, na podzim 2009.
Projekt od počátku sklízel doma i v zahraničí chválu za důmyslné řešení včetně důrazu na šetrné zacházení s energiemi. Delší čas se ovšem ukazuje, že celá věc má i stinné stránky. Stavba nebyla evidentně kvalitně provedena.
Potíže řešilo vedení knihovny už dříve. Nepodařilo se ale jakkoli dohodnout s firmou, která stavbu zhotovila. Nejde přitom o nějakou neznámou společnost. Generálním dodavatelem stavby byla firma Sekyra Group, jejímž majitelem je Luděk Sekyra, známý pražský developer, zákulisní politický hráč a štědrý sponzor KDU-ČSL.
„V únoru 2017 se uvolnily, roztříštily a spadly dvě skleněné tvarovky z vnějšího opláštění budovy Národní technické knihovny (NTK) v Dejvicích. Podle znaleckého posudku vypracovaného Kloknerovým ústavem ČVUT bylo příčinou havárie extrémní namáhání skla v okolí nosného bodu, které bylo způsobené nevhodným kotvením skleněných prvků. Po dvou letech neúspěšného vyjednávání s generálním dodavatelem stavby o odstranění závady nezbyla NTK s ohledem na běh zákonných lhůt jiná možnost než na generálního dodavatele stavby podat žalobu,“ uvádí knihovna v tiskové zprávě.
Ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda připomíná, že budovu, která byla oceněna řadou cen za architekturu, už téměř dva roky hyzdí přenosná kovová zábradlí a ochranná dřevěná zastřešení nad vstupy.
„Statisíce návštěvníků, kteří projdou NTK a Kampusem Dejvice, tento stav vnímají velmi negativně. Po mnoha jednáních s generálním dodavatelem stavby, společností Sekyra Group a. s., která nikam nevedla, jsme byli nuceni řešit situaci soudní cestou. Knihovna si letos připomene 10. výročí otevření a je ostudné, aby se nejcitovanější veřejná stavba soudobé architektury nacházela v tomto neutěšeném stavu,“ uvedl ředitel knihovny.
Pražský miliardář Luděk Sekyra je ve veřejném prostoru znám nejen coby developer, ale i jako vlivný zákulisní hráč, který tzv. umí mnoho politiků. Veřejně je známé jeho propojení především s KDU-ČSL, kterou sponzoruje. Svými penězi také podpořil prezidentskou kampaň Zemanova soupeře Jiřího Drahoše.
Dobré vztahy udržoval Sekyra i zavražděným bossem pražského podsvětí Františkem Mrázkem, což kdysi vyšlo najevo díky spisu Krakatice. Podle serveru neovlivni.cz svůj přístup v byznysu dříve komentoval slovy, že v této sféře nelze uplatňovat nějaká radikální morální kritéria, protože byznys je o osobních zájmech a prospěchu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka