Prezident Zeman má k dispozici jen ty pravomoci, které mu propůjčuje ústava, ale moc si z toho nedělá. Své pravomoci napíná na nejvyšší možnou míru a mnohdy jde i za jejich hranu. Tak se třeba podle Mitrofanova snažil ukázat, že to jeho má policie poslouchat. Aby si policisty naklonil, pozval si řadu z nich na Hrad a poděkoval jim za to, jak zasahovali po dobu návštěvy čínského prezidenta v Praze. Fakticky jim řekl, že musejí zasahovat proti nenormálním lidem a normální jsou ti, kteří s Milošem Zemanem souhlasí.
Tím se prezident snaží demonstrovat, že má moc i nad policií. Podle ústavy to sice není pravda, ale kolik lidí to ví? Kolik podporovatelů prezidenta se zajímá o ústavu a o to, že prezident Zeman na ni nemá žádný vliv?
„V téhle zemi ústava neznamená nic. Minimálně neznamená nic pro lidi, kteří Zemana podporují. To jsou lidé, kteří nejsou vychováni, a ani jejich otcové a dědové nebyli vychováni, k tomu, že existuje nějaký právní stát. Nebyli vychováni k právnímu vědomí, že existují nějaká demokratická pravidla. V podstatě jim je demokracie ukradená. Ti lidé, o kterých jsme tady mluvili, ne všichni samozřejmě, ale někteří z nich, ti lidé jsou pragmatičtí – bude pivo levnější? Bude chleba levnější? Budu tady mít ‚černé huby‘, nebo je tady nebudu mít? To je to, co ty lidi zajímá,“ podotýká novinář.
Miloš Zeman se snaží lidem podsunout myšlenku, že má na policii vliv, a tento vliv může využít např. k tomu, aby je ochránil před uprchlíky. Před těmi samými uprchlíky, kteří v Česku zatím téměř nejsou. Prezident se tím snaží získat pro sebe víc a víc moci. K tomu cíli ale používá i jiných cest, např. se otevřeně snaží o politickou smrt premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp