Americký tisk a Erdogan si notují v nadávkách Trumpovi. Udělal to nejhorší možné, co mohl

15.05.2018 19:47 | Zprávy

Americká i světová média hodnotí krok Donalda Trumpa přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma, ke kterému oficiálně došlo včera při oslavách 70. výročí od založení státu Izrael.

Americký tisk a Erdogan si notují v nadávkách Trumpovi. Udělal to nejhorší možné, co mohl
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Americký magazín The Atlantic konstatuje, že rozhodnutí Trumpovy administrativy představuje významné vyjádření podpory a přátelství mezi Spojenými státy a Izraelem. „Na druhou stranu přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma příliš neusnadňuje pozici Washingtonu coby zprostředkovatele mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou,“ píše The Atlantic s tím, že Trumpova administrativa odmítá nést zodpovědnost za důsledky, které to přinese.

„Trump a členové jeho týmu používají naivní a vůbec tu nejhorší rétoriku, jako by mohli použít. Bylo by mnohem lepší, kdyby Amerika zcela upřímně přiznala, že jde o krok s jasným cílem podpořit Izrael. Zkrátka a dobře otevřeně říci, že dáváme Izraeli to, po čem tato země dlouho toužila. Společně s tím bychom si měli říci, že důsledky tohoto rozhodnutí si poneseme v příštích týdnech a měsících. Nelze předstírat, že tomu tak není,“ píše magazín.

Mezi nejhlasitější kritiky přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma patří vedle samotných Palestinců Turecko. Minulý týden prezident Erdogan tento krok označil za „obrovskou chybu“. „Tímto Američané vůbec nic nezískají. Ostatně na půdě OSN loni v prosinci tento krok odsoudilo 128 zemí a jen devět Washington podpořilo. Spojené státy nyní přicházejí o mnoho skutečných přátel,“ uvedl Erdogan pro CNN.

Ačkoli arabský svět stojí jednoznačně za Palestinou, stejně došlo mezi Tureckem a Arabskou ligou v této záležitosti k rozmíšce. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu se totiž ostře pustil do Ligy arabských států, která sdružuje přes dvacet zemí, včetně Egypta, Saúdské Arábie či Palestiny. „Váhání nad avizovaným krokem Trumpovy administrativy v muslimském světě a zejména v rámci Ligy arabských států, ukazuje jasný úpadek.“

Šéf turecké diplomacie zároveň vyzval ke společnému postupu proti Spojeným státům. „Nečinnost Ligy arabských států považuji za velkou chybu,“ dodal Cavusoglu. Odpověď Ligy arabských států na sebe nenechala dlouho čekat a její mluvčí Mahmoud Afifi vyjádřil nad slovy tureckého ministra „politování“. „Takové prohlášení rozhodně neslouží k normalizaci vztahů mezi Ligou arabských států a Tureckem.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

6:50 Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

Pachatel útoku na vánočních trzích v Magdeburku byl před několika lety hostem britské veřejnoprávní …