Amerika: Zlé zprávy pro ty, kteří nechtějí Donalda Trumpa

09.03.2016 9:38 | Zprávy

Spojené státy za sebou mají další kolo primárek, které se tentokrát konaly ve třech státech. Mezi republikány ani demokraty nedošlo k žádnému výraznějšímu překvapení a Trump i Clintonová zvítězili ve dvou státech. Na druhou stranu, vítězství Sanderse nad Clintonovou v Michiganu se podle průzkumů nečekalo.

Amerika: Zlé zprávy pro ty, kteří nechtějí Donalda Trumpa
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Donald Trump svými důležitými vítězstvími v Michiganu a Mississippi poněkud zchladil nadšení svého největšího rivala, texaského senátora Teda Cruze, kterému se dařilo o víkendových primárkách. Před třemi dny Cruz poprvé za celou dobu konání primárek stáhl náskok Trumpa v počtu získaných delegátů. Nyní ovšem uspěl jen v Idahu a Trump se mu opět vzdálil. Dosavadní lídr republikánské kandidátky uspěl i přes mimořádný tlak ze strany nejenom médií, ale i svých stranických kolegů.

Tvrdě na Trumpa útočil bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a především neúspěšný republikánský kandidát z minulých prezidentských voleb Mitt Romney. O to pikantnější je, že se Trumpovi podařilo zvítězit právě na domácí půdě Romneyho v Michiganu, kde o 4 % porazil guvernéra Ohia Johna Kasiche. S mnohem větším náskokem potom Trump zvítězil v Mississippi, kde druhého Cruze bojujícího natěsno s Kasichem porazil přibližně o 12 %.

Floridský senátor Marco Rubio opět zklamal a jeho šance na získání nominace se výrazně zmenšily. Příští týden se budou konat primárky v Ohiu a právě v jeho domovské Floridě, kde mu zatím průzkumy příliš velké šance nedávají. Brzy se tak může stát, že Rubio společně s Kasichem z nominačního souboje odstoupí a Trumpovi tak bude stát v cestě již pouze Ted Cruz. Potom už by případný úspěch Trumpa záležel také na tom, jestli vůbec a koho by případně odstoupivší kandidáti svým voličům poradili podpořit.

Obecně vnímají američtí komentátoři včerejší úspěch Trumpa jako jeho návrat na vítěznou vlnu, která byla po zmíněných nepříliš jistých výsledcích o víkendových primárkách poněkud přibrzděna. Trump si své vítězství užíval a poukazoval na to, že uspěl i přes 39 milionů dolarů vynaložených na útočnou kampaň, která jej měla zdiskreditovat v očích voličů. „Ukazuje se, že reklama je prostě méně účinná než kompetence. Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří se nenechali zviklat. Jsem rovněž nadšen vysokou účastí republikánských voličů.“

Na adresu neúspěchy stíhaného Rubia Trump uvedl, že k osobě floridského senátora nemá moc co říci. „Záleží jen na něm, jak se nyní rozhodne. Před začátkem primárek jsme spolu udržovali přátelské vztahy. Jeho vykutálení přátelé ho však přesvědčili, aby se choval jako frackovitý mladík a podnikal proti mně hloupé útoky,“ poznamenal Trump, který zároveň reagoval na snahu mnoha vlivných republikánů překazit mu jeho plány na získání prezidentské nominace. „Republikánské elity jsou dezorientované a nechápou, co se děje. Nastal čas se sjednotit a nenahrávat dále naším nesouladem demokratům.“

Mezi demokratickými uchazeči o prezidentský úřad již mohlo být po včerejších primárkách v Idaho, Michiganu a Mississippi fakticky rozhodnuto, ale Bernie Sanders oproti všem průzkumům dokázal Hillary Clintonovou porazit ve státě Michigan a nominační souboj tak podle mnohých bude pokračovat až do samotného konce. Bývalá ministryně zahraničí má ovšem v současné době dvojnásobný počet delegátů co Sanders a k získání prezidentské nominace za Demokratickou stranu má mnohem blíž.

Sandersovo vítězství v Michiganu se skutečně nečekalo, což dokládá vlivný americký novinář James Dupree na přibližně patnácti různých předvolebních průzkumech. Ani v jednom z nich se nepočítalo se Sandersovým úspěchem ve státě Michigan. Nejblíže se k realitě blížily průzkumy PPP a CBS News, byť ani ty s vítězstvím Sanderse zdaleka nepočítaly a prorokovaly mu přijatelnou porážku o 10 a 11 %. Jiné průzkumy dokonce hovořily o tom, že Sanders prohraje o 33, 34 či dokonce 37 %. Realita se však ukázala být naprosto odlišná a Sanders o několik málo procent zvítězil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudové vadil styl otázek Moravce. Došlo na střet

15:04 Nerudové vadil styl otázek Moravce. Došlo na střet

Spor o postavení Evropy vůči Spojeným státům po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu rozvířil v ned…