Ostrovem Havaj otřásla v sobotu série zemětřesení, z nichž největší, o síle 6,9 stupňů Richterovy škály, je tím největším, které Havaj zasáhlo za posledních 43 let. V roce 1975 při podobném zemětřesení zahynuli dva lidé a osmadvacet jich bylo zraněno. V devadesátých letech nepřetržitá erupce ze sopky zničila stovky domů. Jen pro srovnání, loni v mexické Pueble zahynulo na 370 lidí, když zemí otřáslo zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály, tedy jen o trochu silnější. Současná erupce vychrlila proud lávy směrem k obydlené oblasti ostrova, odkud muselo být vzápětí evakuováno přes 1 700 lidí.
Mluvčí Havajské sopečné observatoře Janet Babbová k tomu pro britský deník The Independent řekla: „Magma, proudící dolů brázdami, vyvíjí tlak na jižní stranu sopky. Výsledkem je série zemětřesení.“ Guvernér Havaje David Ige aktivoval havajskou Národní gardu, aby v případě potřeby poskytovala asistenci obyvatelům postiženého ostrova. Je očekáváno, že sopečná aktivita bude pokračovat, a není vyloučeno, že se bude nadále stupňovat. Obě velké havajské univerzity zavřely své kampusy, aby se studenti a zaměstnanci mohli lépe připravit. Jeden z obyvatel ostrova, Ikaika Marzo, řekl tamní televizi Hawaii News Now, že viděl „fontány“ lávy tryskající až do výše 40 metrů.
Televize Hawaii News Now dále s odvoláním na havajské vědce uvádí, že již poslední erupce o síle 6,9 stupně Richterovy škály zavinila malou lokální tsunami, která zapříčinila výkyv mořské hladiny o asi třicet centimetrů. Americký národní systém pro monitorování hrozby tsunami registroval od prvního května celkem jedenáct hrozeb pocházejících od sopky Kilauea, tři z nich přišly včera. Samotná zemětřešení nejspíše tsunami nezpůsobí. Pokud by ale erupce zapřičinily odtržení větší části sopečné stěny, mohla by padající masa vytvořit vlnu tsunami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mak