Amorální, nezákonné… Na povrch vyplouvají nové skutečnosti o představiteli Pravoslavné církve
01.06.2021 15:20 | Kauza
Nedávno byl na oficiálním webu Olomoucko-brněnské eparchie zveřejněn článek týkající se postupu, vlivu a chování některých představitelů Pražské eparchie. Podle serveru Ikona press jsou tyto oficiální webové stránky využívány k rozporuplným tvrzením, které při podrobnějším zkoumání mohou mít skrytý cíl. „Zakrýt skutečný stav věcí ve vedení této eparchie,“ uvádí odborně laděný server.
reklama
„Ukazuje se, že opravdové epicentrum zárodku možného problému v celé naší pravoslavné církvi se může nacházet ve vedení této eparchie na Moravě. Není bez zajímavosti porovnat si míněná slova na adresu Pražské eparchie, pokud by se však autor sám jimi řídil. Bude jistě zajímavé sledovat kdo a jak bude možnou vzniklou problémovou situaci v církvi na Moravě podporovat ať aktivně či pasivně,“ píše Ikona press.
První problém podle citované redakce nastává v případě situace kolem zřízení zapsaného spolku v monastýru ve Vilémově.
„Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku na svém zasedání 17. prosince 2019 v Usnesení pod bodem 3 potvrdil, že uznává právo nejvyššího představitele naší autokefální Církve zřídit stavropigiální monastýr na území jiné eparchie naší místní církve jen se souhlasem příslušného eparchiálního biskupa a patřičných eparchiálních orgánů. Na kanonickém území Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku neuznává takové právo pro nejvyšší představitele jiných místních církví. S ohledem na dlouhodobou praxi naší místní Církve jakákoliv duchovní a mnišská společenství, která chtějí působit na území naší místní Církve, vstupují současně do jejího kanonického spojen,“ píše Ikona press.
Jinými slovy; stavropigiální monastýr může být na území místní Církve zřízen pouze se souhlasem nejvyššího představitele naší autokefální církve a příslušně odpovídajícím eparchiálním orgánům, což se prý na Moravě v případě monastýru ve Vilémově nestalo.
Jako další problém se prý může jevit situace kolem vysvěcení na kněze protodiákona Alexije Kuhty vladykou Izaiášem v rozporu s kánony pravoslavné církve.
Při vykonávání Božské liturgie pomocným biskupem šumperským Izaiášem, vikářem Olomoucko-brněnské eparchie, v katedrále Povýšení svatého kříže v Užhorodě 20. ledna 2019 spolu s ním sloužil jako kněz zakázaný duchovní Archangelské eparchie Ruské pravoslavné církve protodiákon Alexij Kuhta.
Aleksij Kuhta při Bohoslužbě s vladykou Izaiášem (označen šipkou). (zdroj: ikonapress.info)
Jak Ikona press dále uvádí, podle kleriků katedrály Povýšení svatého kříže v Užhorodě protodiákon Alexij Kuhta přijel na Zakarpatí spolu s vladykou Izaiášem, kterým byl vysvěcen na kněze v rozporu s kánony pravoslavné církve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.