Prigožin se aktuálně již přes rok účastní nejtěžších bojů na Ukrajině a pravidelně si stěžuje na vedoucí pozice v ruské armádě za špatné vedení války a nedostatek zbraní pro své žoldnéře. Před válkou na Ukrajině údajně provozoval Prigožin trollí farmu, která se podle expertů vměšovala do amerických prezidentských voleb a prostřednictvím svých ozbrojenců zvyšoval svůj vliv v Africe.
Podle zdrojů blízkých Kremlu se Prigožin nyní snaží převzít kontrolu nad stranou Spravedlivé Rusko, jejíž vůdce Sergej Mironov nedávno nazval wagnerovce hrdinskou vojenskou formací. Jeho snaha o ovládnutí politické strany v Rusku by podle analytiků z amerického Institutu pro studium války mohlo vyvolat „frakcionalizaci uvnitř Kremlu“.
„Je zřejmé, že se snaží zaujmout takovou pozici, aby mohl hrát významnou roli v ruské politice,“ prohlásil Mark Beissinger, profesor politologie na Princetonské univerzitě. „Nad ruskou politikou stále více visí otázka: Co bude po Putinovi?“ má jasno Beissinger.
Podle něj nehrozí, že by byl Putin svržen, ale je otázka, jak dlouho mu věk a zdravotní stav ještě dovolí stát v čele Ruska. „Putin stárne, a jak diktátoři stárnou, ti, kteří mají ambice, se snaží zaujmout takové pozice, aby potenciálně zaplnili mezeru po vůdcově smrti,“ dodal Beissinger pro server Euronews.com.
Prigožinova politická moc se přitom opírá o wagnerovce a žádný jiný ruský politik nedisponuje takovou vojenskou silou. „Prigožin navíc disponuje velký bohatstvím, které bylo nashromážděno při ochraně slabých afrických režimů výměnou za jejich zlaté doly,“ upozorňuje Beissinger.
Prigožin podle něj sice přímo „nevyzve na souboj“ Vladimira Putina, ale jeho moc očividně stoupá s pokračující válkou na Ukrajině. Povzbuzen některými úspěchy na Ukrajině vyvolal Prigožin v ruské politice neklid. Pustil se do boje s petrohradským gubernátorem a napadl vojenský establishment kvůli způsobu vedení války proti Kyjevu – což přivedlo mnoho jiných Rusů do vězení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.