Podle Jandy existují tři hlavní důvody, proč by Česká republika měla své vojáky nasazovat do zahraničních misí a v Afghánistánu bychom měli působit i nadále. Ten nejhlavnější je prý strategický. Připomněl, že Česko je malý stát, který se rozhodl na svou obranu vydávat minimální zdroje a reálně si drží malou armádu. A tak spoléhá hlavně na své členství v NATO. „Chceme být součástí svobodného světa, to je důvod, proč bojujeme po boku našich spojenců proti barbarství ať ve formě islámského extremismu, nebo ruské agrese v našem regionu,“ vysvětloval.
Naši politici nejsou od roku 2006 schopni zajistit plnění závazků ve výdajích na obranu, uvedl Janda další důvod, proč čest a dobré jméno ČR v očích spojenců zachraňují naši vojáci a vojákyně na misích. „Je naším životním zájmem podílet se na obraně naší civilizace, a proto stojíme s našimi spojenci v první linii v Afghánistánu, Mali nebo Litvě,“ dodal vykonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty.
Po strategickém důvodu pak přichází i ten pragmatický. „Nechceme, aby se Afghánistán navrátil do stavu před rokem 2001, kdy fungoval jako výcvikový tábor pro teroristy, kteří byli schopni velkých útoků v západních městech, jako bylo například 11. září 2001,“ dal za příklad Janda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab