„Centrální banky učinily světovou ekonomiku mimořádně závislou na mimořádně levných půjčkách. Státy, firmy i obyvatelstvo mají vzhledem k HDP extrémní dluhy. Hospodářství se přehřívají a vznikají na nich tři hrozivé bubliny současně. Akciová, dluhopisová a nemovitostní,“ zmínil Ryba v komentáři s tím, že u všech těchto aktiv se vychýlil pomyslný investiční trojúhelník v neprospěch investora. „Tímto trojúhelníkem je likvidita – výnos – riziko,“ dodal Ryba.
Následně zmínil, že ojedinělý růst zažívají akcie, výnosy ze státních dluhopisů klesly na historická minima a hrozí, že část dlužníků nebude schopna splácet své závazky. „Z tohoto důvodu mohou investice do dluhopisů představovat riziko,“ řekl.
Věnoval se však i trhu nájemních nemovitostí, který u nás i ve světě zažívá v posledních třech letech významný boom. „Můžou za to extrémně levné hypotéky, které způsobily vlnu umělé poptávky po nemovitostech. V důsledku toho ale vylétly ceny bytů i dalších nemovitostí,“ podotkl a zdůraznil, že kvůli tomu jsou nízké výnosy z investic.
Závěrem hovořil i o investicích do kryptoměn a drahých kovů. „Drahé kovy v roce 2017 zažily příznivý rok a zhodnocovaly. V prosinci 2015 bylo zlato na úrovni 1 046 dolarů, o rok později vzrostlo na 1 123 dolarů a v roce 2017 dosáhlo 1 236 dolarů za trojskou unci,“ zakončil s tím, že ceny drahých kovů potlačí nahoru kombinace rostoucí inflace a rizik, které jsou spojeny s ostatními investičními nástroji.
- Původní text najdete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef