Hnutí ANO v podzimních volbách ukázalo, že je druhou nejsilnější stranou v Česku, hned po ČSSD. Babiš několikrát prohlásil, že chce stát řídit jako firmu. Takový výrok ale Hvížďala zpochybňuje.
Tvrdí totiž, že představitelé jeho hnutí vstoupili do politiky nejčastěji proto, že vrchol své dosavadní kariéry měli za sebou a hledali další uplatnění na novém jevišti. „Jejich ambice budou proto s největší pravděpodobností různé a sladit takový tým nelze nikdy vertikální hierarchizací, jak byl na to pan Babiš zvyklý v Agrofertu, ale pouze horizontální empatií, s čímž nemá žádnou zkušenost, protože ve svých firmách mohl každého vyměnit. To v politice nejde,“ myslí si.
Druhé a podle jeho názoru neméně těžké úskalí spočívá prý i v samotné vládní koalici. Podnikatelský pravicový subjekt, za jaký se ANO považuje, je podle jeho názoru velmi těžké skloubit se zájmy sociálních demokratů, jak už ukázal spor ohledně daňové politiky.
ANO ztratí své voliče
„A připočteme-li k tomu restituce, které jsou prioritní pro lidovce, nástrah, které bude muset pan Babiš řešit, je ještě víc. A s vyhrožováním lidovcům se nedá dlouho hrát, protože pak by se musel pan Babiš se sociálními demokraty nechat podporovat ve sněmovně od zdiskreditovaných komunistů a populistického Okamury, který navrhoval vystěhovat Romy do svého státu, a tím by ztratil velkou část elektorátu svých voličů,“ varuje Hvížďala.
Past podle jeho slov sklapne, ať už se ANO bude více vyhraňovat, či naopak bude přistupovat ke kompromisům. Voliče tak prý ztratí v každém případě. „Naděje na skutečnou změnu by mohla být snad jen v tom, že zatím babišovce v Parlamentu berou za vetřelce a prý je skoro nikdo ani nezdraví: V tom by mohl být příslib, že na falešné hry by nemuseli přistoupit. Zatím to ale s každým novým subjektem dopadlo opačně,“ uzavírá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem