Andrej Babiš se upřímně rozpovídal o svém byznyse. To si nikde jinde nepřečtete

14.11.2013 9:27 | Zprávy

REPORTÁŽ Že podnikání založil na selském rozumu a sociální přístup mu není cizí, také o tom hovořil se studenty na Moravské vysoké škole v Olomouci šéf ANO Andrej Babiš. Na přetřes přišla i Evropská unie, kterou označil za byrokratickou mašinerii, jež je ale pro stát potřebná.

Andrej Babiš se upřímně rozpovídal o svém byznyse. To si nikde jinde nepřečtete
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš hovořil se studenty Moravské vysoké školy v Olomouci

Vysokoškolákům Andrej Babiš připomněl historii svého podnikání i to, že Agrofert budoval dvacet let. „Celé podnikatelské umění jsem založil na rovnici jedna plus jedna jsou dva. Kaufland vám ale dokáže, že tomu tak není,“ opřel se Babiš do řetězců. „Celkově potravinářský byznys je nejhorší, co máme. Nejen, že na to vyděláváme málo. Je to dané tím, že dominantní postavení řetězců je obrovské. My máme největší koncentraci v Evropě na jednoho obyvatele, trh je roztříštěný a marže jsou obrovské. Není divu, že tady ze zahraničních investorů v potravinách nikdo neinvestuje. Jediné, co existuje, jsou mlékárny, ty mají výhodu, že mohou vyvést potraviny do celé Evropy,“ dodal.

EU nemá hlavu ani patu, přesto je členství výhodné

Popsal i způsoby podnikání v České republice od revoluce. „Nejdřív to byla cesta pana Klause, kdy každý podnikal, lidé si brali úvěry, většinou je nezaplatili, banky dostali do bankrotu. Pak přišel Zeman s cestou zahraničních investic nebo daňovými prázdninami. Dneska jsou karty v různých sektorech už rozdané. My jsme investovali dlouhodobě, nemálo podniků jsme zachránili. Mezi ně patří Olma, kde chtěl management dokonce ukrást i ochrannou známku Florian, kterou chtěli prodat Danone. Začali jsme s miliardovým úvěrem a dnes si myslím, že je to skvělá a nejlepší mlékárna v Čechách,“ vysvětlil Babiš.

Pak hovořil i o členství v Evropské unii. „Je to pro nás výhodné v možnosti čerpání eurofondů, na druhé straně je to byrokratická mašinerie, těžkopádná, která často brání průmyslu. Vymýšlí předpisy, které nemají hlavu ani patu. Přesto je to pro nás výhodné, jinak nevím, kam bychom šli. Do Spojených států by nás nevzali a do Ruska asi nechceme,“ dodal s tím, že vyvážíme 85 procent našeho zboží do EU, 30 procent do Německa a pokud někdo tvrdí, že můžeme změnit naši exportní orientaci, tak tomu vůbec nerozumí. Na přednášce vysvětlil i způsob zaměstnávání v Agrofertu a postěžoval si na nedostatek kvalitních lidí, které by mohl zaměstnat. Ujistil, že své zaměstnance pečlivě vybírá, ovšem v Agrofertu pak mají perspektivu jisté práce. Zároveň doplnil: „O mně je známé, že nepoužívám počítač a mám svůj blok, do kterého se mi žádný hacker nenabourá. Používám selský rozum a sám se divím, jak daleko se Agrofert dostal.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…