Angelo, takhle s Ruskem nejednat! Na hlavu Merkelové se sypou vážná slova. Přímo v Německu

17.04.2018 10:00 | Zprávy

Zpravodajská agentura Reuters si všímá nejednotného postoje německých politiků v otázce přitvrzení vztahu k Rusku. Mnoho politiků naléhá na kancléřku Merkelovou, aby ustoupila od svých nekompromisních postojů.

Angelo, takhle s Ruskem nejednat! Na hlavu Merkelové se sypou vážná slova. Přímo v Německu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

„Ministr pro Evropu Michael Roth z SPD včera vyzval ke změně politického kursu vůči Rusku a přidal se tak k dalším svým kolegům, kteří naléhají na kancléřku, aby ve vztahu k Moskvě přece jenom zvolnila,“ píše Reuters s tím, že Německo se přidalo k diplomatické válce vůči Rusku a vyhostilo před několika dny čtyři jeho diplomaty. „A to navzdory tomu, že Berlín je jinak ve vztahu k Moskvě poměrně obezřetný.“

Rothova slova přicházejí v situaci, kdy Spojené státy volají po dalších sankcích proti Rusku. „Evropská unie musí být samozřejmě ve svém postoji vůči Rusku jednotná, ale sankce by měly Moskvou přivést k jednacímu stolu, a ne naopak. Protiruské tendence jsou nebezpečné a rovněž naivní,“ cituje Reuters Rothovo vyjádření pro německý deník Die Welt s tím, že Merkelová v posledních čtyřech letech v důsledku anexe Krymu proti Rusku přitvrdila.

Reuters nicméně upozorňuje na vzájemnou provázanost Ruska a Německa, která se týká obchodu, a zejména oblasti energetiky. „Pro zmírnění napětí se vyjádřila také potenciální nástupkyně Merkelové Annegret Kramp-Karrenbauerová, když uvedla, že podporuje aktivní využívání všech komunikačních kanálů. To je z jejího pohledu oblast, kde může hrát Merkelová klíčovou roli,“ píše Reuters a dodává, že sankce nepodpořil ani Výbor pro východoevropské hospodářské vztahy.

Vstřícnější postoj k Rusku podporuje také prezident země Frank-Walter Steinmeier. „Na to, aby se Rusko stalo pro Německo nepřítelem, je toho příliš v sázce,“ konstatoval před několika dny někdejší ministr zahraničí ve vládě Angely Merkelové. Jak Reuters zmiňuje, názor na Rusko nutně nesouvisí se stranickou příslušností. „Ministr zahraničí Heiko Maas z SPD k Moskvě příliš smířlivý není, zatímco Alexander Dobrindt z CSU veřejně zpochybňuje efekt protiruských sankcí.“

Kancléřka se nicméně rozhodla nepřipojit k raketovému útoku proti Sýrii, což mnoho politiků napříč politickým spektrem ocenilo, ale objevily se i kritické názory. „Necháváme ostatní, aby za nás dělali špinavou práci. Pokud někdo zabíjí děti a další nevinné civilisty, je třeba jednat,“ uvedl například bývalý ministr obrany a svého času i potenciální nástupce Angely Merkelové Karl-Theodor zu Guttenberg.  


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…