Úvodní otázka na Karla Havlíčka směřovala k tomu, zda nám, občanům Česka, hrozí chudoba. „Situace je nejvážnější za poslední desítky let. Chudoba nehrozí rozhodně všem, ale hrozí až 30 % populace. Zatímco ještě před rokem to bylo 10 %, dneska už se to blíží ke 20 % a odhaduje se, že pokud se situace zejména na energetickém trhu bude vyvíjet tak jako doposud – a není důvod se domnívat, že to bude jinak, ceny energií porostou – a porostou i v roce 2023. Potom lze dopočítat, že až 30 % domácností se dostane na hranici energetické chudoby,“ podotkl Havlíček.
Důvodem ke zdražování energií je podle něj více. Energetická krize přitom, jak uvádí, začala už na podzim roku 2021. „Jedním z důvodů byla nevyváženost nabídky a poptávky v postcovidovém období, dalším důvodem byla příliš zbrklá cesta ku zeleným ambicím, k zeleným cílům, v důsledku čehož rostly i ceny emisních povolenek. Příliš zbrkle se odstavovaly některé fosilní zdroje, zejména v Německu uhlí, ale tam dokonce i jádro. Částečně bylo na vině i počasí,“ zmínil Havlíček.
Hovořil pak také o inflaci. Podle jeho slov, když se na složení inflace podíváme, tak nejde jenom o energie. „Když se podíváme na složení inflace napříč evropskými zeměmi, přibližně 50 % růstu inflace je způsobeno právě cenami energií. No a pak je to různé – velký vliv na to má cena dopravy, resp. pohonných hmot,“ poznamenal Havlíček, že velký vliv má také cena růstu potravin i cena bydlení.
„Když se podíváme na růst cen bydlení, tak to je mimo jiné v růstu cen nemovitostí. Ale proč rostou nemovitosti? Protože rostou stavební materiály. A proč rostou stavební materiály? Protože jsou extrémně vysoké, drahé energie. Podívejme se, jakou roli sehrávají energetické vstupy při výrobě stavebních materiálů. Jsou mimořádné. A samozřejmě dále ještě cena dopravy. Vše se točí stále kolem energií a pohonných hmot, a to je ten nejdůležitější důvod toho, proč dneska ceny rostou nejenom u nás, ale i ve světě,“ zmínil Havlíček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.