Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neustále zdůrazňuje, že ukrajinské ozbrojené síly se hrdinně brání ruským okupantům, skutečností je, že na Donbase jsou teď ukrajinští vojáci pod velkým tlakem a ruské síly v oblasti získávají další a další území.
Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj prohlásil, že do ruských rukou možná padne i Severodoněck. Ruské síly už prý vstoupily do města, svírají ho téměř ze věch stran a ukrajinští vojáci možná budou muset ustoupit už jen proto, aby nepadli do zajetí. „Je možné, že proto, aby nebyli obklíčeni, budou muset odejít,“ poznamenal na konto ukrajinských vojáků. Oznámil, že víc než polovina domů již byla ve městě zcela zničena a nějaké poškození utrpěly naprosto všechny domy. Cesta z města na území ovládané Ukrajinou byla pod neustálou palbou, ale stále průjezdná, dodal gubernátor.
- Na slova luhanského gubernátora upozornila BBC.
V pátek se proruské síly zmocnily města Lyman na západ od Severodoněcku, čímž připravily scénu pro postup směrem k velkým městům Slovjansk a Kramatorsk. BBC upozorňuje, že obsazení města Lyman představuje pro ruskou armádu velký strategický úspěch, protože jim skutečně otevírá cestu k útoku na Slovjansk, což je významný dopravní uzel na východě Ukrajiny. Další velkou ranou by prý pro ukrajinské síly mohla být ztráta Lysyčansku.
Ukrajinci prosí Spojené státy i další západní partnery o systémy odpalování raket s dlouhým doletem, ale v USA o jejich případném dodání prozatím nebylo rozhodnuto.
Britský premiér agentuře Bloomberg sdělil, že Ukrajina tyto systémy podle jeho názoru opravdu nutně potřebuje, má-li odolat ruskému tlaku na Donbase. „Obávám se, že Putin za velkou cenu, kterou platí ruští vojáci, pokračuje v prokousávání se Donbasem. Ruská armáda postupuje sice pomalu, ale obávám se, že pokrok je hmatatelný. Proto je naprosto nezbytné, abychom Ukrajinu nadále vojensky podporovali,“ řekl Johnson Bloombergu.
OSN mezitím znovu a znovu varuje, že ruský vpád na Ukrajinu a ruská blokáda ukrajinských přístavů může vyvolat velkou potravinovou krizi. Ruská blokáda snížila globální zásoby obilovin, jako je kukuřice a pšenice, stejně jako kuchyňského oleje, a způsobila prudký nárůst cen alternativ. Světové ceny potravin jsou podle OSN téměř o 30 % vyšší než ve stejném období loňského roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.