Babiš chce hnutí ANO položit na stůl variantu, ve které by KSČM a SPD podpořily vládu. Otázka je, co na to řeknou jeho poslanci a ministři. Podle informací Lidových novin se proti vládě podporované Okamurou a komunisty staví ministr dopravy Dan Ťok, ministr zahraničí Martin Stropnický, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a poslanec Patrik Nacher. Nechuť k vládě podporované SPD dává najevo i česká eurokomisařka Věra Jourová.
Předseda vlády však tuto možnost vidí jako poslední. Hnutí ANO a SPD už spolu ostatně v minulosti jednaly, ale jednání skončila kvůli rozporům o podobě referenda. Babiš se staví proti tomu, aby lidé mohli hlasovat o členství v NATO nebo v EU. Ví také, že referendum podporují i Piráti a ČSSD, takže věří, že nějaký kompromis nakonec najde.
Premiér se prý nebojí, že by podpora jeho vlády ze strany SPD a KSČM poškodila Českou republiku v zahraničí.
„Určitě ne, to jsou jen výmysly českých novinářů. Podívejte se, co se děje v Rakousku. Viděl jste, jak rakouská vláda přistupuje k médiím, jaká jsou tam omezení? My nic takového neděláme. Ve vládě tam mají stranu nějakého Stracheho (Heinz-Christian Strache je dlouholetý předseda Svobodné strany Rakouska, FPÖ. Od prosince 2017 je rakouským vicekancléřem a ministrem pro úředníky a sport v koaliční vládě Sebastiana Kurze – pozn. red.) Ve Francii taky volby nějak dopadly, v Itálii… Co se týče zahraniční politiky, tak myslím, že jsem tam dostatečně ukázal, že jsem proevropský. Ale zároveň jsem kritik EU. Odmítám evropskou politickou komisi, odmítám diktát Evropské komise, nechci, aby nám tady stále diktovali nějaké věci. Chci, aby byl vliv členských států podstatně větší než předtím,“ zdůraznil Babiš.
Jistěže tu existuje alternativa v podobě vlády tzv. demokratických stran, kterou by tolerovalo hnutí ANO, jenže Babiš tuto možnost nebere vážně. Považuje podobná řešení politické situace za zcela nesmyslná. Tato strany prý sledují jediný cíl – vyštvat Babiše z politiky. Ale on se vyštvat nenechá. Za šest let vybudoval úspěšné hnutí, v jeho čele kandidoval ve volbách a dosáhl jasného volebního úspěchu, který hodlá využít k sestavení vlády, které bude stát v čele. I když je trestně stíhaným politikem.
„Trestně stíhaný na objednávku. Na objednávku tohoto systému. Stokrát jsem říkal, že kdybych nebyl v politice, tak o Čapím hnízdě nikdo neslyšel. Před volbami to udělali, naschvál,“ zopakoval po několikáté Babiš. Kdyby se nakonec přece jen uvolil nebýt premiérem, tzv. demokraté by si prý nakonec vymysleli jiný požadavek, kterým by torpédovali jednání. Babiš je o tom bytostně přesvědčen. Náhradním premiérem by mohl být např. Richard Brabec, jenže ten o zmíněný post nestojí.
Babiš má prý jako politik čistý stůl, a přestože do politiky nechtěl, tak když už do ní vstoupil, tak podle svého vlastního názoru pro tuto zemi něco udělal. Je přesvědčen, že se nemá za co stydět.
„Cokoli bych udělal, byste mi vyčítali. Teď mi vyčítáte, že tam jsem. Kdybych tam nebyl, vyčítali byste mi, že jsem Kaczynski. Kdekoli Babiš bude, tak si ty tradiční strany najdou důvod mě kritizovat,“ rozčílil se Babiš. A tím ani zdaleka neskončil. Do běla ho rozpálila poznámka, že je šéfem hnutí ANO a jako šéf by mohl jasně říci, jak se staví k vládě podporované SPD a komunisty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp