Britové v roce 2016 hlasovali pro vystoupení své země z unie a premiérka Theresa Mayová konání nového referenda na toto téma rezolutně odmítá.
Babiš v rozhovoru s BBC prohlásil, že je velmi nešťastný, že Británie unii opouští, a že by možná bylo lepší uspořádat další referendum. Lituje prý rozhodnutí Londýna i proto, že Británie byla České republice v Evropské unii „velmi blízká“. Například tím, že zůstávala mimo eurozónu.
Opakování referenda o brexitu v Británii podpořil také maltský premiér Muscat. Uvedl přitom, že většina jeho protějšků v EU by byla ráda, kdyby se „téměř nemožné" stalo skutečností a Británie zorganizovala nové hlasování.
Dobře informovaný unijní činitel na Babišova slova dnes v neoficiálním rozhovoru s novináři reagoval poznámkou, že státy EU vůbec nejsou v pozici, aby nějaké nové referendum v Británii mohly navrhovat. „Co se dá říct? V mnoha prohlášeních lídrů zemí EU a předsedy (Evropské rady Donalda) Tuska stojí, že demokratického rozhodnutí britských občanů litujeme, ale respektujeme jej," připomněl zmíněný zdroj.
Britská premiérka Mayová v noci na dnešek na neformální večeři lídrů zemí EU v Salcburku, kde byl přítomen i Babiš, jednoznačně potvrdila, že opakování referenda neplánuje, což českým novinářům zopakoval i Babiš. Potvrdil, že s nápadem na nové referendum o brexitu přišel, ale od britské premiérky Theresy Mayové se dozvěděl, že nové referendum zkrátka nebude. Odchod Velké Británie z EU je hotovou věcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp