Babiš nechápe, proč učitelé hrozí stávkou. Pokud skutečně zavřou školy, budou mít co vysvětlovat

01.11.2019 19:30 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš (ANO) odborářské hrozby stávkou kvůli navyšování platů učitelů nechápe. Podle něj výdělky pedagogů rostou a do voleb v roce 2021 překročí v průměru 45.000 korun. Předseda vlády to uvedl na svém twitterovém účtu. Dodal, že je zvědav, jak budou odboráři zavření škol rodičům vysvětlovat. Stávka se má konat ve středu 6. listopadu.

Babiš nechápe, proč učitelé hrozí stávkou. Pokud skutečně zavřou školy, budou mít co vysvětlovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Nechápu výhrůžky stávkou. Vůbec. A jsem zvědav, jak budou odboráři vysvětlovat rodičům dětí, proč chtějí právě teď zavřít na den školu. V době, kdy se o učitele tak staráme. Po důchodcích jsou nejvíc preferovaní,“ uvedl Babiš.

Vláda na jaře původně plánovala navýšení platů učitelů o 15 procent. Polovina sumy měla putovat do platového základu, polovina do odměn. V připraveném rozpočtu nakonec kabinet počítá s růstem částky na výdělky o deset procent, tedy o 11 miliard korun. Odbory s tím souhlasily, pokud se na navýšení tarifů využije zhruba tolik jako při původně zvažovaném patnáctiprocentním přidání. Požadovaly proto růst platového základu o deset procent a zbytek do odměn. Na ně by podle předáků zbyla asi pětina peněz. Babiš s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) ve středu oznámili, že se tarify zvýší od ledna o osm procent. Podle odborářů ministr sliby učitelům nesplnil.

„Odbory nechtějí nic slyšet a ženou se za stávkou. Znají ta čísla? V roce 2014 měli pedagogové plat 26.397 korun (v průměru), nepedagogové 14.861 korun. V roce 2020 to bude 42.054 korun a 23.593 korun," uvedl Babiš. Podle něj se tak výdělky ve školství zvednou za šest let zhruba o tři pětiny.

Růst tarifů o osm procent představuje přidání od 1084 do 3534 korun podle délky praxe a kvalifikace. Učitelé základních a středních škol si polepší od 2290 do 2986 korun. Při desetiprocentním přidání podle požadavku odborů by to bylo od 2863 do 3733 korun. Další peníze by se měly rozdělit na odměnách.

Vláda slíbila, že do konce volebního období by měli učitelé mít 150 procent svého příjmu z roku 2017, měli by tak v průměru vydělávat 45.000 korun hrubého. Podle Babiše to v roce 2021 bude 45.342 korun. Odboráři požadují, aby pedagogové pobírali ale o 30 procent víc, než je celostátní průměr. Průměrná mzda dosáhla v prvním čtvrtletí 32.466 korun. Průměrný učitelský plat byl zhruba o 11 procent vyšší a činil 36.226 korun. Odbory poukazují na to, že výdělky rostou v celém Česku, učitelé se tak od průměru vzdalují jen pomalu.

Požadavky odborů podpořili i zaměstnavatelé ze školských asociací. O platech učitelů jednala už dřív celostátní tripartita. Zaměstnavatelské svazy tehdy byly pro patnáctiprocentní přidání. K výraznějšímu růstu učitelských výdělků vyzývala před časem i Sněmovna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

Glenn Eric Andre Diesen, norský politolog, má za to, že Američané vlastně dlouho plánovali, jak jedn…