Babiš při slavnostním ceremoniálu, kterému přihlížely tři desítky českých krajanů, připomněl Masarykův humanistický odkaz. Zdůraznil, že demokratické ideály, které Masaryk prosazoval, je třeba stále obhajovat.
„Jsem rád, že v tento den mohu být v této zemi, která pro Masaryka tolik znamenala v jeho osobním životě, politické filozofii a akademické i politické kariéře. Masaryk byl celoživotní stoupenec česko-amerického přátelství,“ řekl Babiš. Za symbolické označil, že se právě v den výročí Masarykova narození mohl v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
„Masarykův humanistický odkaz nás učí, že každá demokracie stojí a padá s postojem jejích občanů k jejím klíčovým hodnotám: ke svobodě, k lidským a občanským právům, k otevřenému dialogu a respektu k ostatním. Musíme mít na paměti, že tyto hodnoty nemůžeme považovat za dané a že musíme stále pracovat a udržovat je pro příští generace,“ řekl český premiér.
Pietního aktu u Masarykovy sochy na rohu Massachussetts Avenue a 22. ulice se zúčastnily zhruba tři desítky českých krajanů. Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček připomněl, že setkání 7. března je tradiční akcí, krajané se ale u sochy scházejí i v další významné dny, aby si prvního československého prezidenta připomněli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp