Babiš vyděsil vládu. Orbán a další. Fiala chystá podraz, myslí si Holec

04.07.2024 19:05 | Komentář

Výsměch Andreji Babišovi za novou frakci vystřídaly výkřiky o radosti v Moskvě, které jsou ale podle komentátora Petra Holce tradiční poslední fází jakékoliv akce vládní petikoalice. Fakt, že se ve frakci Patrioti pro Evropu koncentrují vítězné strany členských států EU podle něj ukazuje, že Babiš se rozhodně nepaktuje s jakýmsi politickým okrajem, jak se snaží oponenti tvrdit.

Babiš vyděsil vládu. Orbán a další. Fiala chystá podraz, myslí si Holec
Foto: Repro Facebook
Popisek: Založení nové frakce v europarlamentu

Patrioti pro Evropu. Nový „rakousko-uherský“ projekt v Evropském parlamentu, kde se spojují vítězové voleb středoevropských členských států EU. Andrej Babiš, Viktor Orbán a rakouští Svobodní demokraté se stali základem frakce, která může zatřást dosavadními koalicemi v europarlamentu.

Oponenti Andreje Babiše však zdůrazňují hlavně to, že už nebude součástí „koalice“, která v Bruselu nastoluje agendu. A prezentují to tak, že pro své voliče nebude moct nic udělat.

Hnutí ANO bylo dvě volební období členem liberálních frakcí ALDE a Renew Europe, kterou v minulém období založil Emmanuel Macron. Formace definující se středolevým programem měla s hnutím evropských liberálů částečnou programovou shodu.

Hnutí dodávající pět a více poslanců a od roku 2017 i hlas premiéra Babiše na Evropské radě byly pro liberály zajímavým příspěvkem. Jejich předseda Guy Verhofstadt jezdil do Prahy na sněmy ANO a Babiše podpořil i v předvolební kampani.

„Andreji, udělal jsi kus obrovské práce, sehráváš významnou roli na celé evropské scéně a mě by zajímalo, jak bys formuloval další cestu Evropské unie. Konečně je v české politice síla, která je schopná konstruktivní evropské politiky,“ řekl sněmu v roce 2015.

Když v rámci ALDE vznikla zvláštní frakce Renew Europe, kterou inicioval Emmanuel Macron a jeho hnutí En Marche bylo základem jeho členstva, přestoupilo do něj i ANO. Babiš zde využíval svých osobních vazeb na Francii a na prezidenta Macrona, který ho podpořil i v prezidentské kampani vloni v lednu.

Těmto vztahům odpovídaly i „bruselské výsadky“ hnutí ANO, které vždy byly více liberální a proevropské, než byl v Babišově hnutí většinový postoj. Evropskou politiku hnutí formulovali lidé jako Pavel Telička nebo Věra Jourová, se kterými se Babiš názorově rozešel.

Letošní kandidátní listina ANO vedená exministryní Klárou Dostálovou byla názorově trochu jiná než v minulosti. Odpovídala tomu, že v minulých letech se Andrej Babiš dostával s frakcí častěji než dříve do střetů, kvůli Green Dealu i kvůli migrační politice, ve kterých byli liberálové pevnou součástí koalice Ursuly von der Leyenové. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Země půlnočního království, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 04.07.2024 19:09:22
Fialova vláda, která škodí většině občanů země, nemá co komentovat. Naopak, zděšeni jsou z jejich vládnutí občané.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…