Babiš žije z drancování půdy. Gigantický střet zájmů. Ferjenčík pro PL představil, jak chtějí Piráti změnit ekonomiku

12.08.2021 20:38 | Zprávy

„Vláda se stále tváří, že se nic neděje, přestože máme rekordní schodky rozpočtu. Současně je vidět, jak zrušení superhrubé mzdy, což je jedna z velkých seker, které vláda zasekla do rozpočtu, přispělo k růstu inflace. Máme rekordní inflaci a všechno zdražuje,“ vypočetl chyby české vládě poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Zkritizoval i premiérův střet zájmů a postup ohledně šéfa BIS Michala Koudelky. Mohlo by prý jít o dohodu se prezidentem.

Babiš žije z drancování půdy. Gigantický střet zájmů. Ferjenčík pro PL představil, jak chtějí Piráti změnit ekonomiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Ferjenčík

Mikuláš Ferjenčík pronesl nedávno ve Sněmovně projev a v podstatě i vzkaz vůči premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Vadí mu, že premiérova firma je druhým největším dodavatelem biopaliv, které se povinně přimíchávají do nafty a benzínu. Podle poslance svaluje Babiš na Evropskou unii něco, za co může sám: „Situace je taková, že jsme se v rámci Evropské unie zavázali snižovat emisní nároky dopravy, nicméně nezavázali jsme se k tomu, jakým způsobem to uděláme, takže možností je více. V Čechách vláda rozhodla, že se vydáme cestou používání biopaliv první generace, které ve velkém vyrábí Agrofert a které se povinně přimíchávají do nafty a do benzinu. Tento byznys vznikl jen proto, že je přimíchávání zákonem nařízeno a Babiš na něm vydělává,“ řekl Ferjenčík.

Tvrdí také, že možností jsou i jiné cesty, například biopaliva druhé generace – tedy plodiny, které mají samy o sobě nějaký hospodářský smysl a biopaliva se zpracovávají třeba ze stonků či zbytků úrody – místo přímého pěstování plodin na palivo. Podle Ferjenčíka je možným řešením postupný ústup od biopaliv první generace. „Babiš chtěl jít opačnou cestou, přimíchávání navýšit a zvýšit podíl biolihu v benzínu. To se nám podařilo zastavit,“ podotkl.

Poslanec: Za rekordní inflaci může vláda svými kroky

Ferjenčík pro ParlamentníListy.cz už dříve a opakovaně zkritizoval českou vládu za to, jak zachází s veřejnými financemi a státním rozpočtem. Ani nyní prý nevnímá žádnou změnu: „Stále se vládá tváří, že se nic neděje, přestože máme rekordní schodky rozpočtu, který směřuje k půl bilionu korun. A vláda chystá třistamiliardové a další schodky na další roky. Navíc se před volbami navyšují mandatorní výdaje. Na každé schůzi Sněmovny přibude zákon, který stojí do budoucna jednotky nebo desítky miliard ročně, takže ta situace se ještě o něco zhoršila od doby, co jsme spolu mluvili naposledy. Současně je vidět, jak zrušení superhrubé mzdy, což je jedna z velkých seker, které vláda zasekla do rozpočtu, přispělo k růstu inflace. Máme rekordní inflaci a všechno zdražuje,“ přičetl aktuální zdražování české vládě poslanec.

Piráti v posledních týdnech čelí kritice, že kdyby se po volbách do vlády dostali, zvyšovali by různé daně. Ferjenčík působí v užším ekonomickém týmu strany, kde hledají východisko z ekonomické situace státu. „Náš cíl je pokusit se vyhnout zvyšování daní. Připravili jsme plán kroků, jak to udělat, abychom dali státní rozpočet do pořádku,“ upozornil. Současně tvrdí, že je klíčové udržet veřejné služby, bezplatné zdravotnictví a důstojné důchody. „A kdyby bylo nejhůře, budeme řešit raději příjmovou stránku rozpočtu, než bychom osekali služby,“ sdělil. Mezi navrhované kroky, jak České republice s financemi pomoci, patří jednak omezení výdajů států, ale také zapojení do ekonomiky těch, kterým se dnes nevyplatí pracovat.

Korporace si snižují daně

„Tam utíkají velké peníze, typicky jde o lidi v exekucích, ale mohou to být například senioři, kteří mají chuť si přivydělat k důchodu na zkrácený úvazek. Mají však velmi vysoké odvody, takže se jim to často ani nevyplatí. Nebo je u nás stále docela nízké zapojení žen na mateřské dovolené na zkrácené pracovní úvazky. Tam vidíme potenciál, jak lidem zjednodušit život a současně vydělat výrazné peníze,“ popsal. Dále uvedl, že se pirátské návrhy se týkají negativních externalit, tedy dopadů na činnost a život lidí. „Myslíme si, že je na místě o něco více zdanit velkosklady na polích nebo případně zdanit těžbu. Ale to se týká spíše obcí, takže z hlediska státu to rozpočtový problém neřeší,“ podotkl.

Daň z přidané hodnoty (DPH) je už dnes podle Mikuláše Ferjenčíka docela vysoká, takže nevidí velký prostor pro zvyšování. Stejně tak hovoří o zdanění nemovitostí, které je prý na obcích a žádné změny nenavrhuje. Co se týká bydlení, domnívá se, že primární je řešit situaci na straně státu a učinit kroky, jež povedou k větším příjmům. „Stále zůstává prostor zabývat se otázkou plateb, kdy si nadnárodní korporace snižují daňový základ tím, že dělají účetní operace, kterými vytvářejí fiktivní náklady a část zisku tím nedaní. Tam vidíme velký prostor v nižších desítkách miliard ročně. I na to se hodláme zaměřit,“ vysvětlil. Ferjenčík rovněž tvrdí, že je podstatné o státním dluhu a jeho řešení více mluvit. Jako nutnou pak vnímá modernizaci školství a péči o krajinu i životní prostředí: „I to současná vláda velmi zanedbává také v důsledku toho, že Babiš jako jeden z největších zemědělců žije z drancování půdy.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…