Balkánské zápisky: Nesnadný úkol Západu přesvědčit Balkán a bývalé sovětské satelity
22.04.2021 10:32 | Zprávy
Když v roce 2014 došlo k výbuchu ve Vrběticích, nikdo tehdy netušil ani nemohl, že kauza bude mít až tak velké možnosti, jak se dostat do velké hry mocností.
reklama
Studie slovenského thinktanku organizace GLOBSEC je nazvaná „Obraz Ruska ve střední a východní Evropě a na západním Balkáně“ a má příznačný podtitulek: „Rusko: mocný slovanský bratr nebo hladový medvěd za dveřmi?“. Výsledky výzkumu publikují a interpretují bulharská média. Mají k tomu důvod, neboť na Bulharsko podobně jako na Srbsko je nahlíženo jako na velkého přítele Ruska, ale na rozdíl od svého západobalkánského souseda je členem EU a NATO.
Bulharsko je považováno za slabý článek spojenecké aliance s velkým ruským vlivem, kde působí řada ruských agentů. Na rozdíl od nás se podobná aféra s výbuchem munice v Bulharsku ututlala.
Co Bulharská média z uvedeného výzkumu podtrhují? Je to například názor, že: „…bulhaři už roky souhlasí s ruským tvrzením, že Rusko je nuceno se chovat agresivně, neboť je obklopeno vojenskými základnami a provokováno ze strany NATO.“
Bulharský web Dnevnik na toto téma dále píše: „Zatímco v jiných zemích zaujímají proruskou pozici hlavně lidé, kteří nedokončili střední vzdělání, Bulharsko vyniká zajímavou výjimkou. Bulhaři s vysokoškolským vzděláním uvažují jako jejich prarodiče s příklonem k Rusku. To vysvětluje, proč se podpora NATO v Bulharsku stále snižuje a ve srovnání s rokem 2019 se snížila o 9 bodů na 47 procent.“ Průzkum organizace GLOBSEC dále zjistil, že až 41 procent dotázaných Bulharů uvedlo, že považuje Rusko jako nejdůležitějšího strategického partnera.
Výzkum slovenského thinktanku se také zabývá dalšími východoevropskými zeměmi včetně České republiky. Když si přečteme výsledky, zjistíme, že sice Bulharsko je velkým příznivcem Ruska, ale jsou zde další země s pozitivním vztahem k Rusku. Země jako je Česká republika, Severní Makedonie a Maďarsko nepovažují velkého souseda na východě za bratra a náboženské, kulturní a historické vazby u těchto zemí hrají mnohem menší roli, zato vzájemné vztahy berou racionálně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.