Britský poslanec a bývalý ministr Jacob Rees-Mogg chce prosadit legislativu, která by bankám znemožnila diskriminovat klienty z politických důvodů. Konzervativní politik, který zároveň působí v rámci kanálu GB News, svůj návrh představil poté, co se začaly šířit zprávy o tom, že britské finanční instituce ruší bankovní účty osobám, které jsou označovány za „politicky exponované“. Zamýšlený dodatek k zákonu o digitálních trzích by rovněž bankám nařizoval informovat klienty, jimž zrušily účet, o důvodu zrušení. A to do 30 dnů ode dne, kdy došlo k rozhodnutí zrušit danému klientovi jeho účet.
Jedním z těch, komu britské banky odmítly poskytnout své služby – zřejmě z politických důvodů, je Rees-Moggův kolega z GB News, bývalý europoslanec a ideový průkopník brexitu Nigel Farage. Někdejšího lídra politické strany Brexit Party prý odmítlo rovnou devět bank, údajně bez uvedení důvodu.
Případů tzv. „debanking“ se hromadí stále více. Podle deníku Times of London například jeden duchovní anglikánské církve přišel o svůj účet u stavební spořitelny poté, co projevil nesouhlas s politikou LGBT a kritizoval „vnucování trans ideologie dětem“.
Poslanec Rees-Mogg k tomu uvádí, že v dnešní společnosti, ve které se postupně opouštějí platby hotovostí, jsou lidé vyřazení z bankovního systému de facto degradováni na status jakýchsi „neobčanů“ či „neosob“.
Právě téma platebních metod se v mnoha zemích stává předmětem politických sporů. Mnozí v tomto tématu spatřují otázku, nakolik mají mít banky kontrolu nad našimi životy. Sousední Slovensko letos v červnu dokonce zakotvilo právo platit v hotovosti do své ústavy.
Některé podniky u nás přijímají pouze hotovost, zatímco platby kartou odmítají, což zvedá ze židle leckteré novináře. Redaktor Seznam Zpráv Jan Stránský kvůli tomu dokonce vyrazil na reportáž. „Po týdnu objíždění tuzemských kempů jsem pocítil jistý zmar. Takhle ten kapitalismus nevybudujeme… Gastronomie u přehrad funguje tak, že v hospodách, bistrech, obchůdcích, pizzeriích, kavárnách, zmrzlinárnách, kebabárnách, v kioscích s hotdogem a smažákem v bulce nemáte nárok si objednat, pokud vám v kapse nešustí bankovky a necinkají mince. V éře umělé inteligence nikde – to není nadsázka, objevil jsem za týden zhruba pět výjimek – opakuji nikde, nepřijímají platby kartou,“ lamentuje ve svém článku novinář. „Až se systém ‚platební karty ne, bereme jen hotovost‘ nevyhnutelně zhroutí, daňový příjem státu se citelně zvedne. A díky tomu i kvalita života v naší zemi,“ soudí redaktor Seznam Zpráv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.