Berte uprchlíky, co nejvíc, jednou na tom vyděláte. Čtěte teorii muže, který radí bruselským elitám

18.05.2016 16:25 | Zprávy

Podle webu The Guardian uprchlíci, které EU přijme, jí během následujících pěti let vrátí všechny investice, a to dokonce i s úroky. Vychází tak alespoň z nejnovějšího průzkumu současné situace, za kterým stojí bývalý ekonomický poradce předsedy Evropské komise Philippe Legrain.

Berte uprchlíky, co nejvíc, jednou na tom vyděláte. Čtěte teorii muže, který radí bruselským elitám
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlické tábory kolem iráckého města Dahúk

„Uprchlíci vytvoří více pracovních míst, zvýší poptávku po službách a produktech a zaplní mezery v evropské pracovní síle – přičemž jejich platy pomohou financovat důchody a veřejné finance,“ tvrdí Legrain. Zároveň je podle něj nepravděpodobné, že by měli mít negativní dopad na nezaměstnanost domácího obyvatelstva.

V průběhu následujících pěti let by tak sice mělo dojít ke zvýšení veřejného dluhu o takřka 70 miliard euro, to by ale měl více než vyvážit růst HDP o téměř 130 miliard eur.

„Investováním jednoho eura do přivítání uprchlíků lze získat takřka dvě eura v ekonomických benefitech v následujících pěti letech,“ hodnotí situaci zpráva nového think-tanku Open Political Economy Network.

„Základní nepochopení je, že uprchlíci představují břímě – a to je nepochopení sdílené i lidmi, kteří jsou pro to jim otevřít dveře, kteří si myslí, že je to sice drahé, ale správné,“ uvedl Legrain. „To je ale mylné. Zatímco samozřejmě první motivací ke vpuštění uprchlíků je fakt, že prchají před smrtí, jakmile příjdou, budou představovat i příspěvek ekonomice.“

Celý text zde.

Jejich příchod sice bude představovat vyšší tlak na veřejné finance, zároveň ale i krátkodobě zvýší poptávku, a tím bude stimulovat ekonomiku. Postupem času se však uprchlíci začlení do finančního systému a budou platit i daně, a tedy přispívat do veřejných financí přímo a vytvářet pracovní místa.

Jednoduše, čím více lidí bude utrácet peníze, tím větší bude poptávka po práci a více peněz bude v oběhu, z čehož následně budou těžit úplně všichni, alespoň podle Legraina, který připomíná i demografické výhody uprchlíků a jejich vliv na stárnoucí populaci evropských zemí.

Na tyto výhody EU dosáhne až ve chvíli, kdy se jí podaří urychlit začleňování uprchlíků do pracovního procesu. Žadatelům o azyl by totiž vstup do pracovního procesu měl být umožněn již v průběhu toho, co se vyřizuje jejich žádost, tím by totiž stát v mnohém ušetřil a zbavil by se i části nákladů. Je to lepší řešení, než je „jednoduše ubytovávat v místech, kde je bydlení nejlevnější“.

Rychlé začlenění do trhu práce snižuje závislost žadatelů o azyl na veřejných financích a umožňuje jim takřka okamžitě začít vracet investice do nich vložené. Zároveň jim to pomáhá i v rychlejší integraci do společnosti a brání v tom, aby se dostali na okraj společnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

4:41 „Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

Komentář Štěpána Kotrby k dnešním náborovým akcím armády mezi dětmi, které podle něj připomínají dor…