Západ boří sochy bývalých otrokářů a odstraňuje konfederační symboly. Aktivisté zároveň žádají revizi některých filmů a seriálů. Těmto zpětným zásahům říkají „pročišťování“.
Podle Nejedlé se humor pročišťovat však nedá. „Pročišťování jako takové podle mne není správné. Věci, které vznikly, jsou součástí naší historie. Je dobré se dívat na to, v jakém kontextu vznikly a proč, a vysvětlovat to,“ uvedla aktivistka, podle níž není třeba vše odstraňovat.
Připomněla, že historie, kterou prošla černošská komunita ve Spojených státech, byla velmi bolestivá. „Oni mohou být k jistému typu humoru citlivější a zase tak vtipný jim nepřijde. Je tedy dobré si to nějak uvědomovat a pracovat s tím,“ myslí si.
Velmi se diskutuje o tom, zda heslo Black Lives Matter je rasistické, označil jej tak i prezident Miloš Zeman při setkání s americkým velvyslancem. Nejedlová nato zmínila názor čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který řekl, že na tomto sloganu není rasistického vůbec nic. „Když řeknete, že záleží na dětech, které trpí autismem, také neříkáte, že nezáleží na žádných dalších dětech,“ dala za příklad aktivistka.
Existuje rasová nerovnost, podle Nejedlé, i v Česku? „V Česku nejsou takovým způsobem diskriminováni černoši, jako v USA. Máme tu ale romskou komunitu, která tu má problém sehnat dobré bydlení, i když někteří mají dobrou práci. Někdy mají Romové ale problémy sehnat si i tu dobrou práci,“ zmínila. „V českém kontextu by se heslo Black Lives Matter mělo týkat romského problému“. Systémový rasismus v Česku však necítí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab