Moldavané si dnes ve druhém kole přímé prezidentské volby vyberou novou hlavu státu. Favoritem voleb je předseda socialistické strany Igor Dodon, jenž se netají obdivem k prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi. Je toho názoru, že i Moldavsko potřebuje stejně silného lídra. První kolo vyhrál na konci října s přehledem právě Dodon, když obdržel 48 procent hlasů voličů. Do druhého kola ho doprovodila ekonomka Maia Sandu, bývalá ministryně školství. Ta v prvním kole obdržela 39 procent hlasů voličů.
Dodon v předvolební kampani slibuje, že ukončí proevropské směřování země a svou pozornost zaměří spíš k eurasijské Hospodářské unii v čele s Ruskem. Kromě toho slibuje, že ukončí déle než dvě desítky let trvající zamrzlý konflikt v moldavském Podněstří, které okupují ruští vojáci. Možný příští prezident vidí cestu ke smíru ve vytvoření federace Moldavka a Podněstří.
Do karet mu hraje i obrovský korupční skandál, který před časem otřásl celou zemí. V loňském roce v Moldavsku zkrachovaly tři banky a ze země zmizela asi miliarda dolarů, v přepočtu přibližně 24 miliard korun. Dodon z tohoto korupčního skandálu viní svou protikandidátku Sandu, protože seděla v kabinetu, za jehož vládnutí ke krachu došlo. Paní Maia Sandu osobní odpovědnost za tuto situaci důrazně odmítá.
Ve prospěch Igora Dodona se vyjádřil např. i zdejší pravoslavný duchovní Michal, jenž je podřízen moskevskému patriarchátu. Věřící vyzval, aby jako křesťané a vlastenci podpořili Dodona, protože paní Sandu je bezdětná a „podporuje homosexuály“. BBC dodává, že odpor k homosexuálům je v zemi hluboce zakořeněný.
Občané politiky vyzývají, aby místo slov přešli konečně k činům. Pro dokreslení situace se sluší dodat, že starobní důchod v Moldavsku činí asi 50 dolarů, v přepočtu 1 200 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp