Boj o jméno nového plzeňského divadla vrcholí. Podlehne město kultu Václava Havla?

15.12.2013 17:59 | Zprávy

Téměř na miliardu přijde nové divadlo, které by mělo za deset měsíců otevřít své brány občanům a návštěvníkům Plzně. Veskrze unikátní stavba si do vínku vzala nemálo problémů. Skutečností je, že se jedná za mnoho desítek let o jediné nově budované divadlo (tedy od základu stavěné budovy předem určeného zaměření) v České republice. Superlativů bude mít určitě dost - například zcela unikátní jevištní techniku. Také ale starostí s ním je už nyní až „nad hlavu“.

Boj o jméno nového plzeňského divadla vrcholí. Podlehne město kultu Václava Havla?
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Kupříkladu milionové vícepráce, které hlavní realizátor stavby - Hochtief - navýšil v první polovině roku a poněkud cudně se s nimi nechlubil. Respektive - on o tom informoval, ale protože bylo před volbami, choulostivé téma bylo uloženo „k ledu“ v některém z hlubokých šuplíků příslušného radního za ODS a bylo by tam možná doposud, kdyby podnik nezačal hlomozit a tartasit, kde že jsou jeho další požadované peníze. Nu a do toho přišel další problém - pojmenování. Podle primátora města Martina Baxy (ODS) by mělo nést jméno exprezidenta a dramatika Václava Havla. To však už Plzeňáci opravdu nevydrželi.

Valenta: V jakém spojení byl Havel s Plzní kromě vězení?

„V jakém spojení byl Václav Havel s krajskou metropolí kromě toho, že si ve zdejší věznici odpykával svůj předlistopadový trest?  Nejde jen o další projev kultu osobnosti tak, aby si jeho novodobí nositelé upevnili své vlastní ideologické pozice? Nemělo snad město své a mnohem zasloužilejší divadelní protagonisty, které by bylo možno s historií zdejšího divadelnictví lépe ztotožnit?", ptá se krajský a městský zastupitel, nový poslanec za KSČM, Jiří Valenta.  

Mezi mnohými jinými to byli například Miroslav Horníček nebo Vendelín Budil. Významný herec a oblíbený bavič Horníček v Plzni sice již "své" menší divadlo měl, ale to bylo v rámci překotné demolice Domu kultury - Inwest, kde bylo úspěšně provozováno, bez náhrady zrušeno a cynicky zlikvidováno i se sedadly a vybavením. „Jméno Vendelína Budila, který řídil v letech 1888 až 1900 divadelní společnost zahajující svoji činnost v Plzni, by také nebylo v úvahách o novém jménu pro divadlo zcela od věci,“ pokračuje Valenta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsme žádné matrjošky, chceme žít v demokracii. Čeští Rusové protestují proti přílepku STAN

8:53 Nejsme žádné matrjošky, chceme žít v demokracii. Čeští Rusové protestují proti přílepku STAN

Rusové žijící v České republice protestují proti novele zákona, která jim má výrazně ztížit možnost …