Zřízení jednoho kontaktního místa, které by zemím Unie mělo pomoci lépe koordinovat své snahy, doporučila loni Evropská komise.
Boj s falešnými zprávami šířenými především na internetu se dnes opět dostal na agendu jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku, především v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu na konci května. „S kolegy jsme se shodli, že Unie musí společně čelit dezinformacím jako hrozbě pro naši demokracii,“ poznamenal Petříček. O věci se v lednu ministři bavili už podruhé.
Evropská komise už v loňském roce unijní státy na problematiku opakovaně upozorňovala. Český ministr Petříček dnes připomněl nepravdy a falešné zprávy, které zazněly v kampani před Brexitem či před nizozemským referendem o smlouvě s Ukrajinou v roce 2016. Evropské státy také sledují dění v USA či pokusy vnímané často jako akce s ruskými kořeny ovlivňovat volby v dalších zemích.
Už v dubnu předložila Evropská komise internetovým firmám návrh kodexu chování, který by měl pomoci šíření falešných zpráv omezit. Na počátku prosince přišla s poslední sadou návrhů, právě o nich dnes zástupci členských zemí diskutovali.
Zřízen by měl být například systém včasného varování mezi orgány EU a členskými státy, který usnadní sdílení informací a hodnocení dezinformačních kampaní a usnadní vydávat varování týkající se dezinformací v reálném čase.
Petříček dnes připomněl, že v ČR jsou tyto kompetence rozděleny mezi Ministerstvy vnitra, zahraničí a obrany. První návrhy na vytvoření koordinačního mechanismu mezi nimi předpokládá právě na únorovém jednání BRS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp