Na bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se snesla vlna kritika za to, že nahlas začal uvažovat o odchodu českých vojáků z Afghánistánu. Zaorálek se v rozhovoru pro server A2larm.cz brání, že s podobnými úvahami nejednou přišli i američtí prezidenti včetně dnešního Donalda Trumpa. Už Barack Obama vyhlásil plán odchodu z Afghánistánu. Ani on pravděpodobně nevěřil, že se v této zemi bojuje za svobodu.
Jedním dechem připomněl, že v Afghánistánu rok co rok umírají tisíce civilistů. Tamní bezpečnostní situace opravdu není dobrá. Nemluvě o tom, že Západ prohrál bitvu o srdce Afghánců. Zato Tálibán získává stále více stoupenců. Afghánci dnes vnímají západní vojáky jako okupační sílu, které je třeba se zbavit. Tak to alespoň vnímá Zaorálek.
„Senátor Bernie Sanders tvrdí, že v Afghánistánu bojujeme hlavně kvůli americkému zbrojně průmyslovému komplexu. A dokládá to velmi zajímavými čísly o tom, kolik stojí válka. Nechci být černobílý. Ale jednou už musíme říct, že na žebříčku sto osmdesáti nezkorumpovanějších zemí světa je Afghánistán na druhém místě. A sami jsme se na tamní korupci podíleli. Za udržení relativního klidu, bezpečnosti cest a přechodů jednoduše platíme tamním vojenským vůdcům. V rámci takzvaného vývozu demokracie Afghánce učíme, že za všechno se platí. A co je nejdůležitější: Afghánistán je dnes předním světovým vývozcem opia, potřebného na výrobu heroinu. Po západní intervenci vzrostla výroba opia v Afghánistánu asi o dvě stě procent a já se bojím pomyslet, jak vypadá chobotnice, která na tomhle vydělává. Je to nepochybně spojené s obrovskými zájmovými skupinami. O tom všem se ale u nás radši nemluví,“ pokračoval nemilosrdně exministr.
Pokud Západ z Afghánistánu odejde, pravděpodobně se zde moci znovu chopí Tálibán, ale Zaorálek v tom nevidí problém. Dívá se na Tálibán jak na regionální hnutí, která dnes bojuje s Al-Kájdou a bývalými bojovníky Islámského státu stejně jako Západ.
Víra v to, že v Afghánistánu či v Iráku nastolíme demokracii, byla podle Zaorálka zcela pomýlená a je na čase se jí definitivně vzdát. To neznamená, že bychom neměli bojovat s terorismem. Zaorálek jen varuje před tvrzením, že se u afghánského Kábulu bojuje i za Prahu. Tato věta prezidenta Miloše Zemana je podle ministra příliš zjednodušující.
„Je nebezpečné takhle zjednodušovat. Svět přece tak primitivní není. Proti terorismu se nedá bojovat tak, že vtrhneme do nějaké země a teroristy porazíme klasickými vojenskými prostředky. To není jen úkol pro armádu. Kdo posiluje tuhle představu, jednoduše lidem lže. Souboj s terorismem je něco mnohem složitějšího než boj vojáků v Afghánistánu. Boj s terorismem se týká i spolupráce zpravodajských sil a policejních složek. A podotýkám, že to je důležitější část boje. Nejde o klasickou válku, protože armády často nevědí, s kým bojovat. Terorismus žije jako síť. Je to i záležitost médií, sociálních sítí a propagandy. Sami islamisté dnes přiznávají, že o mediální složku a PR se vede hlavní bitva. A šeredně bychom se pletli, kdybychom si mysleli, že se vykoupíme tím, že někam prostě pošleme vojáky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp