Vávra míní, že státy stále mohou „umravnit“ nadnárodní giganty, jako jsou Facebook či Google, jmenoval, že to ukazuje nedávný spor v Austrálii či v Turecku. „Turek dupl a Facebook sklapl. Primárně jim jde stejně o peníze,“ řekl. Šanci prý mají i menší země, jak slavný vývojář dodává na příkladu, tak „Vietnam si s nimi v zásadě vytřel zadek“.
Jen Facebook má mít podle Vávry zisk několik miliard, na daních však odvádí pouze „drobné“ jednotky milionů. Využít toho by šlo při vyjednávání s tímto molochem: „Když by tady najednou o tento zisk přišli, tak myslím, že by je to mrzelo. Že by to nebylo tak, že by si řekli: Tak to tady zavřeme, a Češi nebudou moct chodit na Facebook. To se nikdy nikde nestalo. Naopak se všude děje to, že je na ně vyvíjen tlak obráceně. V Německu jim řekli: Pokud nezačnete instantně cenzurovat, dostanete pokuty. A oni začali instantně cenzurovat. My naopak chceme, aby instantně necenzurovali, to je jednodušší, naopak to znamená, aby přestali pracovat, což je pro ně pohodlnější.“
Argument, že si mohou soukromé firmy na svých platformách dělat cokoliv, co se jim zlíbí, Vávra registruje téměř vždy u levicově orientovaných voličů. „Nejvíc mě baví, že toto říkají zásadně levičáci, kteří absolutně nejsou pro volný trh, a smějí se mu. Vždy, když někdo toto vytáhne, a podívám se, tak tam má ‚podporuji tuhle stranu‘ – a nikdy tam není ODS. Toto je naprosto falešný argument a 90 procentům těchto lidí nevěřím,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.