Bomba! Rychetský o Babišovi. Petr Žantovský je ohromen, kde to bylo zveřejněno

17.12.2022 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Když soudce Městského soudu v Praze komentoval v obecních novinách možné koalice na místní radnici, neminul ho trest, protože soudci musí být nestranní a nezávislí. Když předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyhlašuje v mainstreamovém médiu, kdo by neměl být příštím českým prezidentem, je v justici ticho po pěšině. Petr Žantovský proto vybral mezi mediální zajímavosti uplynulého týdne komentář komunikačního a marketingového konzultanta Josefa Boušky, který dochází k závěru, že Rychetský v čele ÚS už nemá co dělat.

Bomba! Rychetský o Babišovi. Petr Žantovský je ohromen, kde to bylo zveřejněno
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Přehled mediálních zajímavostí tentokrát v úvodu zaostří na někdejšího místopředsedu vlád Mariána Čalfy, Miloše Zemana i Vladimíra Špidly. A to proto, že článek Josefa Boušky, který vyšel na Aktuálně pod titulkem Andrej Babiš nepatří na Hrad. A Pavel Rychetský do čela Ústavního soudu, obsahuje nečekaný postřeh. „Pro účely tohoto zamyšlení můžeme ponechat stranou první část sdělení. Že si Andreje Babiše v roli prezidenta hodně lidí neumí představit, je vcelku jasné. Ale druhá část sdělení, to je bomba. Citujme: ‚Předseda nejvyšší české justiční instance se domnívá, že je dobrý nápad hlásat měsíc před prezidentskou volbou, kterého z kandidátů si nepřeje na Hradě‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Předseda Ústavního soudu Rychetský totiž řekl doslova: „Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti.“ Josef Bouška nad ty věty staví jednoznačný otazník: Je vůbec představitelné, aby se špičky české justice veřejně vyjadřovaly, o koho (ne)stojí v prezidentském křesle?

Pro bývalého komunistu Rychetského nestrannost neplatí

Autor článku připomíná precedenty: V roce 2016 například Ústavní soud zamítl stížnost soudce Městského soudu v Praze Kamila Kydalky, kterého kárný senát shledal vinným z porušení zdrženlivosti, když v novinách obce Mnichovice komentoval možné koalice na místní radnici. Strážci ústavnosti tehdy zdůraznili, že představitelé justice si musí uchovávat odstup od politické soutěže, a to na jakékoliv úrovni. „Důvěru veřejnosti mohou mít jedině soudci, kteří jsou nestranní a nezávislí,“ uvedla tehdy k rozhodnutí ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…