Bordel v benzínu. V ČR padly mastné pokuty

05.10.2023 13:40 | Monitoring

Nejenže se Češi potýkají s drahým benzínem a naftou, ještě si musí dávat pozor na jejich kvalitu. Česká obchodní inspekce nyní zveřejnila další seznam stanic, které na svých stojanech nabízely nekvalitní palivo. Za poslední dva měsíce jich přibylo šest. Řešily se mimo jiné zkoušky oxidační stability neboli „množství bordelu na dně“.

Bordel v benzínu. V ČR padly mastné pokuty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

Čtveřice ze šesti nově pokutovaných stanic se nachází v Praze a ve Středočeském kraji, informuje mimo jiné zpráva společnosti Kverulant. Nejvyšší pokutu z této čtveřice dostala benzinka Omar Oil ve středočeském Brandýsku, a to 200 tisíc korun. Majiteli byla původně uložena pokuta ve výši půl milionu korun, tu mu však nakonec inspekce snížila, přestože na pokutované čerpačce prodával jak špatnou naftu, tak špatný benzín. 

Nejvyšší pokuta ze všech šesti nedávno pokutovaných benzínek byla uložena  ČS Votava na adrese Tisovec-Dřeveš v Pardubickém kraji. Ta byla původně ve výši 600 tisíc korun, později ji ČOI snížila na půl milionu korun. Na této pumpě proběhly dvě kontroly a obě odhalily problémy. „Prodávaná motorová nafta při laboratorním rozboru nevyhověla požadavku normy ČSN v ukazateli oxidační stabilita, neboť byla zjištěna hodnota 86 g/m³ přesahující maximální hodnotu, která je při zahrnutí nejistoty měření stanovena na 33 g/m³,“ uvedla ČOI. Při druhé kontrole o tři dny později se rovněž objevil problém s oxidační stabilitou.

Oxidační stabilitu snižují případné nečistoty z výroby. Proto je nutné bionaftu důkladně čistit a nakonec ještě aditivovat přísadou působící proti oxidaci. Hodnota celkové nerozpustné úsady se označuje jako oxidační stabilita a hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky oxidační stability neboli „množství bordelu na dně“ lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat.

Z jednotlivých informací od ČOI sestavuje Kverulant svoji mapu a seznam 50 čerpacích stanic pokutovaných ČOI. Ten je řazen dle data provedení kontroly. Uveřejnit lze jen ty pokuty, které jsou již v právní moci.

Ceny paliv v Česku vytrvale stoupaly od konce letošního května až do konce září. Za tu dobu průměrná cena benzinu v Česku stoupla o více než čtyři koruny, cena nafty dokonce zhruba o 9,5 koruny. V uplynulém týdnu pak podle serveru ČeskéNoviny.cz několikaměsíční zdražování pohonných hmot zastavilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o sedm haléřů na 40,51 koruny za litr a nafta o dva haléře na 40,41 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Mírné zlevňování paliv by podle analytiků mělo pokračovat i v dalších dnech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…