Mnoho lidí v posledních letech čekalo v obchodech příjemné překvapení, že tento rok i přes rostoucí inflaci ušetří na oblíbené příloze ve formě brambor, zvláště pak v období, kdy se využívají nejvíce a to zejména ve formě bramborového salátu, který pak putuje na chlebíčky či k řízku nebo kaprovi na štědrovečerní stůl.
Kdo ale už tolik šťastný není, jsou samotní zemědělci či sociolog Hampl. „Kolik jste zaplatili za kilo brambor do salátu? U nás v Lidlu vyšly na 15 korun. A víte, kolik za ně dostali zemědělci, kteří je vypěstovali? Někteří korunu za kilo, někteří trochu víc. Třeba až tři koruny za kilo,“ počítá s poznámkou, že to je: „Politicko-ekonomický systém založený na vydírání a okrádání, nic jiného.“
„Postupující likvidace českého zemědělství není něčím, co by se dalo vyřešit dobrovolnou aktivitou a vybízením k přímým nákupům na farmách. To jsou samozřejmě dobré věci. Ale nestačí to. Potřebujeme zásadní změnu poměrů. Politických poměrů. Možná včetně zrušení ministerstva zemědělství a nahrazení jiným úřadem,“ uhodil.
V posledních týdnech se v Česku o zákazníky strhla v souvislosti s bramborami cenová válka. Kilogram brambor se tak leckde dostal na cenu od 5 do 7 korun a spatřit byla možná i taková cena, za kterou by se do fronty na brambor postavili s chutí i lidé za normalizace. Kaufland v Humpolci totiž plodinu prodával za korunu a deset haléřů.
Za nízkou cenu může přebytek na evropském trhu. „Je to dáno přebytkem brambor v Evropě, jelikož není odbyt brambor na hranolky v celé Evropské unii vzhledem k uzavřenému gastro sektoru. Podobné je to i u ostatní zeleniny a u živočišné výroby. Nejvíce to je vidět u vepřového masa, kdy Německo nevyváží prasata do Číny vzhledem k výskytu afrického moru prasat. Ta se importují za podnákladové ceny, které likvidují naše producenty,“ řekla mluvčí Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá pro server iDnes.cz.
Podle některých zemědělců je i problém najít volné místo ve skladech a brambor je tak třeba se zbavit i za cenu, která nereflektuje náklady. Obchodní ředitel Družstva Bramko Aleš Schneiberg pro iDnes.cz pronesl, že kvůli nadúrodě pěstitelé u brambor „nevědí, co s nimi“. Nízké ceny se mu však také nelíbí: „Je to jednoznačně prodej se ztrátou. Některé řetězce promovaly brambory za cenu nižší než 5 korun, například Lidl. To je úplně brutální, nikdy to nebývalo a pro bramborářství je to devastující.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak