Od časů konzervativní premiérky Margaret Thatcherové platí, že Britové dávají vládě relativně velký prostor, aby předvedla, co umí. Když se v roce 1979 stala premiérkou Thatcherová, Britové ponechali konzervativce u moci až do roku 1998, tedy 18 let. Poté dostal příležitost Tony Blair se svými labouristy, kteří zůstali u moci až do roku 2010, tedy 13 let. V roce 2010 otočili britští voliči kormidlem zpět ke konzervativní straně. Moci se ujal David Cameron. A toto období skončilo 4. července 2024. Včera Britové znovu rozdali politické karty. A jsou to podle všeho silné karty v rukou labouristů.
Sčítání hlasů ještě neskončilo, ale podle BBC labouristé obsadí přes 400 křesel z 650 postů v britské dolní parlamentní komoře. Zvolený premiér Sir Keir Starmer svým příznivcům řekl: „Dokázali jsme to.“ Dosud vládnoucí konzervativci obsadí asi 130 křesel. Dosavadní premiér Rishi Sunak poznamenal, že pro stranu je to vystřízlivění. Kupříkladu ve Walesu konzervativci neobhájili ani jeden poslanecký mandát. V této časti Británie ztratili všech 12 dosavadních křesel.
„To by byl nejhorší výsledek pro konzervativce z hlediska počtu křesel v moderní historii, takže se očekává, že Sunak rezignuje,“ napsal k tomu server listu The Telegraph.
Liberální demokraté obsadí více než 60 postů a Skotská národní strana jen 8 křesel, což je vedle konzervativců další velký propad v přízni voličů. Oproti minulému volebnímu obdobní Skotská národní strana ztratila 38 křesel. Lídr Skotské národní strany John Swinney neskrýval zklamání. „Hluboce se omlouvám,“ sdělil podle deníku The Guardian svým stranickým kolegům i voličům.
„Z těchto těžkých časů se nevzpamatujete během okamžiku a my jsme se z nich nedokázali vzpamatovat během této volební kampaně a je mi hluboce líto, že právě takové situaci čelíme,“ řekl.
Křeslo získal i Nigel Farage jako lídr Reformní strany Velké Británie a přislíbil, že po příštích volbách se už u moci vystřídá on, a ne konzervativci. Farage a jeho kolegové podle BBC prozatím získali 4 křesla ze 650.
„Byl to dobře vedený, dobře vybojovaný a pozoruhodně jasný volební boj. Na tom se všichni shodneme,“ uvedl Farage ve své děkovné řeči po přečtení výsledků voleb. „Slibuji, že jako poslanec parlamentu udělám vše, co bude v mých silách… udělám vše, co bude v mých silách, abych do země přivedl více turistů a soukromých investic,“ řekl.
Zmínil, že jsou to teprve čtyři týdny od doby, co se rozhodl z důchodu vrátit do politiky, a prohlásil, že to, co se Reformní straně Velké Británie za tak krátkou dobu povedlo, je mimořádné. „To, že se nám to podařilo za tak krátkou dobu, svědčí o tom, že se děje něco zásadního. Je to nejen zklamání z Konzervativní strany; v politice napravo od středu je obrovská mezera a mým úkolem je zaplnit ji. A to je přesně to, co se chystám udělat,“ řekl Farage.
Prohlásil, že Westminsterský palác, v němž sídlí parlament Spojeného království, je mimo kontakt s obyčejnými lidmi. „Mým plánem je vybudovat během několika příštích let masové celonárodní hnutí, které snad bude dostatečně velké na to, aby se v roce 2029 řádně zúčastnilo parlamentních voleb,“ představil své budoucí plány pro Reformní stranu a dodal, že Labouristická strana bude mít v tomto volebním období potíže. Neboť Reformní strana plánuje zaměřit se na voliče labouristů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.