Zřízení sil velmi rychlého nasazení je reakcí NATO na změnu bezpečnostního prostředí v Evropě po ukrajinské krizi a především ujištěním východním členům NATO, že v případě napadení se nebudou muset v prvních dnech bránit zcela sami.
Britský premiér dnes zveřejnil některé zvažované detaily budoucího uskupení, které má být „hrotovou“ součástí už existujících sil rychlé reakce NATO (NRF). Vojáci nového mezinárodního uskupení se budou podle Camerona schopni zapojit do operace „kdekoliv ve světě“ od dvou do pěti dnů.
Velitelství nové jednotky NATO by mohlo být v polském Štětíně
Velitelství by podle Camerona mělo být v Polsku, často se v této souvislosti hovoří o Štětíně. Vojáci budou v nových silách rotovat, tedy působit v jejich rámci vždy po určitou dobu. Podle dobře obeznámených aliančních představitelů by měly být jednotky umístěny ve svých členských zemích, ale intenzivně spolu cvičit.
Na území východních spojenců mají být podle představ NATO předem připravené zásoby a infrastruktura. Umožnit by to mělo vojákům podle slov generálního tajemníka Aliance Anderse Fogha Rasmussena „cestovat nalehko, ale udeřit tvrdě“.
Definitivní schválení nové jednotky má proběhnout až v únoru příštího roku
Nejmenovaný představitel NATO před začátkem summitu novinářům řekl, že poté, co nyní dá summit projektu zelenou, připraví detaily vojenští odborníci. Plány by měly být hotovy někdy ke konci roku, o věci by měli definitivně rozhodnout zřejmě ministři obrany NATO v únoru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk