Brusel brzdí inovace. Svobodní varují před „skanzenem regulací“

11.02.2025 11:41 | Monitoring

Kdyby Evropská unie existovala v roce 1889, už tehdy by regulacemi zastavila technologický pokrok. Alespoň tak si to představuje předseda Svobodných Libor Vondráček, který kritizuje bruselskou byrokracii za omezování inovací a podnikání.

Brusel brzdí inovace. Svobodní varují před „skanzenem regulací“
Foto: Parlamentní listy
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

„Vše, co se dá vynalézt, už bylo vynalezeno,“ pronesl kdysi slavný omyl šéf amerického patentového úřadu Charles H. Duell. Pokud by podle Vondráčka tehdy existovala Evropská komise, udělala by z tehdejších vynálezů „unijní standard“ a vývoj by se zastavil. „My ji tu máme až nyní, a tak se u nás jako ve skanzenu zastavuje až teď,“ dodává s ironií.

Svobodní dlouhodobě bojují proti narůstající regulaci podnikání a přebujelé státní moci, která podle nich brání přirozenému ekonomickému růstu. „Je jen na nás, jestli dáme vědcům a podnikatelům volný prostor, abychom se mohli dál posouvat, nebo se vzdáme pokroku a umožníme sociálním inženýrům z Bruselu rozhodovat za nás,“ říká Vondráček.

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 3211 lidí
Jeden z nejviditelnějších příkladů byrokratické zvůle vidí Svobodní ve snaze EU ukončit spalovací motory. „Od stolu v Bruselu nám nalinkovali, že ‚spalovací motory nemají budoucnost‘. To je úplný nesmysl,“ kritizuje Vondráček politiku Evropské komise, která tlačí na ukončení výroby aut se spalovacím motorem do roku 2035. Podle Svobodných je to ukázka direktivního plánování budoucnosti bez respektu k trhu a technologickému vývoji.

Podobně Svobodní odmítají i masivní dotace na „zelenou transformaci“, které podle nich vytvářejí ekonomicky neudržitelné projekty. To potvrzuje i ekonomka Markéta Šichtařová, kandidátka Svobodných do Senátu. Ve svém komentáři upozorňuje, že uměle vynucené investice do obnovitelných zdrojů a plnění ESG standardů mohou krátkodobě zvýšit HDP, ale „nevytvářejí skutečné hodnoty“.

Svobodní varují, že přeregulovaná Evropa se postupně stává ekonomickým skanzenem, kde podnikání místo inovací čelí neustálým překážkám. „Regulace se na nás valí ze všech stran – Green Deal, ESG, omezení automobilového průmyslu. Jak má v takovém prostředí podnikatel plánovat a inovovat?“ ptá se Vondráček.

Podle něj se EU stále více vzdaluje principům volného trhu, zatímco jiné části světa, jako například Argentina pod vedením prezidenta Javiera Mileie, se vydávají opačným směrem – k menšímu státu, nižším daním a volnějšímu podnikání. „Milei otevřeně říká, že stát se má do podnikání plést co nejméně. My bychom si z něj měli vzít příklad,“ dodává Vondráček.

Svobodní proto prosazují výrazné snížení byrokracie, odmítnutí neefektivních regulací a návrat k tržním principům. „Budoucnost nevzniká nařízením z Bruselu, ale ve vývojových centrech a v garážích inovátorů. Pokud chceme prosperovat, musíme jim dát svobodu tvořit,“ uzavírá Vondráček.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Výjimka pro Ukrajince? Pošarová s Foldynou klidnili naštvané občany Tachovska

16:51 Výjimka pro Ukrajince? Pošarová s Foldynou klidnili naštvané občany Tachovska

Na obec či město na Tachovsku připadá třetina až téměř polovina cizinců, především Ukrajinců. Mnozí …